Dolar neden yükseliyor? Dolar neden yükselir? Dolar neden yükseldi, neden arttı?

Dolar neden yükseliyor? Dolar neden yükselir? Dolar neden yükseldi, neden arttı?

Dolar neden yükseliyor? Dolar neden yükselir? Dolar neden yükseldi, neden arttı?
Haberler.com - Haberler | Gündem

Erdoğan'ın TRT Haber'de yaptığı "Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart" açıklamasının ardından dolar tüm zamanların rekorunu kırdı. Peki, Dolar neden yükseliyor? Dolar neden yükselir? Dolar neden yükseldi, neden arttı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın canlı yayında Merkez Bankası'na ilişkin açıklamalarının ardından dolar 8,70'e fırladı.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı TRT canlı yayınında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün katılmış olduğu TRT Haber canlı yayınında Merkez Bankası ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu açıklamaların ardından dolar 8,70'e yükseldi. Erdoğan yapmış olduğu açıklamada şöyle konuştu; "Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart. Temmuz - Ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız. Bütün mesele maliyet enflasyonundan faiz yükünü kaldırmaktır."

DOLAR NE KADAR? EURO NE KADAR?

3 Haziran 2021 saat 17:16 itibariyle dolar 8,71 TL alış fiyatı ve 8,6465 TL satış fiyatına sahip. Dolar bir önceki kapanışını 8,6330 TL'den yaptı. Euro ise 3 Haziran 2021 saat 17:17 itibariyle 10,58 TL alış ve 10,5683 TL satış fiyatı üzerinden işlem görüyor. Pound ise 12,29 Türk Lirasına eş değer.

Dolar/TL'de yükseliş %1'i aştı

Dolar/TL, yükselen ABD Hazine tahvil faizi ve güçlenen dolar sonrasında gün içerisinde yüzde 1'den fazla yükseliş kaydetti

Türk lirası, doların küresel piyasalarda güçlenmesiyle perşembe günü en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

ABD dolarının önde gelen on para birimine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü yüzde 0,4 yükselişle 1.117 seviyesinden 1.120 seviyesine yükseldi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise 3 baz puan artış gösterdi.

Dolar/TL kuru perşembe günü yüzde 1,4 yükselişle 8,70 seviyesine tırmanırken hafta başından bu yana yüzde 1,6 yukarıda bulunuyor.

Türk lirası perşembe günü neredeyse yüzde 1,5 değer kaybıyla dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken ikinci sırada yüzde 0,47 değer kaybıyla Güney Afrika randı oldu.

Enflasyonda tam kapanma etkisi

Mayıs ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,59 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Mayıs ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,89 artış kaydetti. Çekirdek enflasyon da yüzde 16,99 oldu.

Mayıs'ta üretici fiyatlarındak yükseliş ivmesi ise devam etti. Mayıs'ta üretici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38,33 arttı. Aylık bazda artış ise yüzde 3,92 oldu.

Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki makas Mayıs ayında 21,74 puanla rekor seviyeye yükseldi. (BloombergHT)

DOLARDAKİ ARTIŞIN NEDENLERİ

Resmi verilere göre mayıs ayındaki 'tam kapanma'nın da etkisiyle enflasyon beklentinin altında gelmesine karşın döviz kurlarındaki artış dikkat çekti. Dolardaki artışta, ABD tahvil faizinin yukarı yönlü hareket etmesi ve doların küresel piyasalarda güçlenmesi rol oynadı. Ayrıca piyasanın açıklanan resmi enflasyon rakamı yerine gerçek enflasyonu fiyatlaması da bir başka neden.

TL, yüzde 1'lik değer kaybıyla dolar karşısında en fazla kan kaybeden para birimi oldu. TL'yi Güney Afrika randı izledi.

Öte yandan TÜİK'in bugün açıkladığı verilere göre nisanda yüzde 17,14 olan enflasyon, mayıs ayında yüzde 16,59'a geriledi. Enflasyon aylık bazda ise yüzde 0,89 arttı. Üretici enflasyonu ise yüzde 35'den 38'e yükseldi.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, enflasyonun yüzde 1,39 artmasını bekliyordu. Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentisi yüzde 17,17 idi. (Duvar)

Çok Okunan Haberler

title