Dolar Tarihi Rekorunu Yeniledi! 3,98 Lira Seviyesini Aştı

Dolar kuru 3,98 seviyesini görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Dolar şu dakikalarda 3,97 seviyesinde hareket ediyor. Euro ve sterlin de tarihi rekor seviyelerini yeniledi.

Doların yurt dışındaki güçlü seyri ve siyasi tedirginlik ile dün sert hareketlerin yaşandığı piyasalarda tansiyon düşmüyor. Dolar/TL, 11 Ocak'ta kırdığı tarihi rekoru da aşarak rekorunu 3.98 seviyesine taşıdı. Euro 4.6422 TL ile, sterlin ise 5.2376 seviyesiyle tarihi rekorunu yeniledi. Dolar kuru saat 9.31 itibarıyla 3.97 seviyesinden işlem görürken, euro 4.6421 seviyesinde, sterlin ise 5.2376 bulunuyor. Euro/dolar ise 1.1744 seviyelerinde.

"KUR OYNAKLIĞI YÜKSEK KALMAYA DEVAM EDECEK"

Gedik Yatırım Araştırma Uzmanı Erol Gürcan, "TL varlıklar üzerindeki negatif baskı sürmeye devam ediyor. Son günlerde artan baskının ağırlıklı olarak siyasi ve jeopolitik belirsizliklerden kaynaklandığını söylemek mümkün. Ayrıca, yakın dönemde enflasyon görünümünde gözlenen bozulma, Hazine İç Borç Çevirme Oranlarında gözlenen artış gibi gelişmelerin ardından yakın dönemdeki hamlelerde Merkez Bankası'nın piyasaları ikna etme konusunda şimdilik çok yeterli olamadığının görülmesi de risk fiyatlamasını artırmakta. Dün itibariyle TCMB tarafından uygulamaya alınan TL Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satım ihalelerine gelen talep fena olmamakla birlikte, oluşan vadeli kur rakamı ve faizlerin piyasadaki fiyatlamalara etkisi çok sınırlı kaldı. Bu sabah itibariyle dolar/TL de rekor yeniledi. Yakın dönemde TCMB'nin yardımcı araçları üzerinden müdahele etmeyi tercih etmesi, en güçlü silahı olan faize başvurmakta tereddüt ettiği gibi bir algının ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu algı kırılmadıkça kur tarafındaki oynaklığı yüksek kalmaya devam etmesi muhtemel görünüyor. Kurda tarihi zirvenin kırılması sonrasında hareketlerin sertleşmesi beklenebilir. Bu durumun devam etmesi durumunda TCMB'nin gün içinde ortalama fonlama faizi, ROM mekanizması gibi araçlarla müdahalede bulunduğu görülebilir" dedi.