Dolandırıcılık Şebekesi 'Kırkayak' Operasyonu ile Çökertildi

Dolandırıcılık Şebekesi 'Kırkayak' Operasyonu ile Çökertildi

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün Bir Dolandırıcılık Şebekesine Karşı Düzenlediği 'Kırkayak' Operasyonunda 10 Kişi Gözaltına Alındı.

Dolandırıcılık Şebekesi 'Kırkayak' Operasyonu ile Çökertildi

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nün bir dolandırıcılık şebekesine karşı düzenlediği 'Kırkayak' operasyonunda 10 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Asayiş Şube Müdürlüğü, Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlilerince dolandırıcılık olaylarına karışan bir şebeke takibe alındı. 4 ay devam eden ve 'Kırkayak' adı verilen operasyon için Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle eş zamanlı baskınlar düzenledi. Operasyonda, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt üyesi olmak ve örgüt menfaatleri doğrultusunda emniyeti suiistimal, evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık" suçlarına karıştıkları tespit edilen 10 kişi gözaltına alındı. Şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda; sahte olarak düzenlenmiş kimlik, sürücü belgesi, motorlu araç tanıtma karnesi, sahte plakalar, dolandırıcılık olaylarında kullandıkları kartvizitler ve sevk irsaliyesi koçanları ele geçirildi.

Değişik illerden nakliye amaçlı sahte plaka, ehliyet ve evraklarla yük alan şahısların, yükleri gitmesi gereken yerlere götürmeyip kendi belirledikleri yerlere sattıkları öne sürüldü. Şahısların bugüne kadar Kahramanmaraş'ta bir iş yerinden 92 top kumaş, Ankara'da bir iş yerinden elektrik malzemesi ve kablolar, Kayseri'de bir iş yerinden 15 ton 240 kilo muhtelif cins ve miktarlarda boru yükü, Eskişehir'de bir iş yerinden 130 bin YTL değerinde kuruyemiş, İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde bir kargoya ait şubeden kırtasiye malzemeleri, oyuncak ve lastik, Balıkesir ili Susurluk ilçesinde bir kola fabrikasından kola, İstanbul'dan Tuzla ilçesinde bir iş yerinden temizlik malzemesi alınarak satılması olayına karıştıkları bildirildi. Vatandaşları dolandırdığı öne sürülen şahısların bugüne kadar yaklaşık 700 bin YTL'lik vurgun yaptıkları öğrenildi.

(HD-GS-Y)

Kaynak: İHA