Dolandırıcılar 23 kilo sahte altını 80 bin YTL'ye sattı

Dolandırıcılar 23 kilo sahte altını 80 bin YTL'ye sattı

Adana'da 'saf köylü' kılığıyla bir işyerine gelen iki dolandırıcı, köyde buldukları bir teneke altını 'devlet el koyar' diye satamadıklarını söyleyip işyeri sahibini ikna etti. İlk önce ellerindeki gerçek altınları işyeri sahibine gösterip 'inanmıyorsanız kuyumcuya da gösterin' diye teslim eden dolandırıcılar, daha sonra getirdikleri bir teneke dolusu yaklaşık 23 kilogram gelen altını 80 bin YT...

Dolandırıcılar 23 kilo sahte altını 80 bin YTL'ye sattı

Adana'da 'saf köylü' kılığıyla bir işyerine gelen iki dolandırıcı, köyde buldukları bir teneke altını 'devlet el koyar' diye satamadıklarını söyleyip işyeri sahibini ikna etti. İlk önce ellerindeki gerçek altınları işyeri sahibine gösterip 'inanmıyorsanız kuyumcuya da gösterin' diye teslim eden dolandırıcılar, daha sonra getirdikleri bir teneke dolusu yaklaşık 23 kilogram gelen altını 80 bin YTL'ye satmayı başardı. İşyeri sahibi, altınların sahte olduğunu anlayınca polise başvurdu. Polis, eşkali belirlenen dolandırıcıların peşine düştü.

Olay, geçen hafta içinde Güzelyalı mahallesinde yaşandı. Plastik doğrama atölyesi olan Haydar Tan'ın (38) yanına gelen iki kişi, Tunceli'deki köylerinde içinde 23 kilogram altın olan bir teneke bulduklarını söyledi. Tan, 'Saf köylü' gördüğü iki dolandırıcının sözleri üzerine birkaç parça altın alıp bir kuyumcuda kontrol ettirdi. Tan, kuyumcu altınların gerçek olduğunu söyleyince iki dolandırıcıyla pazarlık edip piyasa değeri 750 bin YTL'yi bulan 23 kilogram altın için 80 bin YTL'ye anlaştı. Bir gün sonra bankadaki hesabından 60 bin YTL çeken, 15 bilezik, 15 çeyrek altın ile 200 Euro'yu bozdurup 80 bin YTL'yi denkleştiren Tan, parayı ödedikten sonra bir teneke dolusu altını kuyumcuya götürdü. Kuyumcu, altınların sahte olduğunu söyleyince Tan, soluğu polis merkezinde aldı.

Tan'ın polise, "Köyde ahır inşaatı kazısı yaparken küpü bulduklarını söylediler. Çok saftılar. Kuyumcuya bana verdikleri altınların gerçek olduklarını onaylattım. Parayı almaya gelince de sahte altınları getirmişler. 80 bin YTL'yi teneke parçasına verdim. Ne yapacağım bilemiyorum." dediği öğrenildi. Polis, eşkali belirlenen iki dolandırıcının peşine düştü.