Doktorsuz Kalan Mersin Tıp Çocuk Nöroloji Polikliniğini Kapattırdı Mersin Üniversitesi Tıp...

Doktorsuz Kalan Mersin Tıp Çocuk Nöroloji Polikliniğini Kapattırdı Mersin Üniversitesi Tıp...

Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç.Dr.Oğuz Köksel, çocuk nöroloji polikliniğinde 1 uzman doktorun görev yaptığını, Tam Gün Yasası nedeniyle tercih yapmasını istediklerini onun da istifa ederek özel kuruma geçtiğini söyledi.Doç.Dr.Köksel, Çocuk...

Doktorsuz Kalan Mersin Tıp Çocuk Nöroloji Polikliniğini Kapattırdı Mersin Üniversitesi Tıp...

Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Oğuz Köksel, çocuk nöroloji polikliniğinde 1 uzman doktorun görev yaptığını, Tam Gün Yasası nedeniyle tercih yapmasını istediklerini onun da istifa ederek özel kuruma geçtiğini söyledi. Doç.Dr. Köksel, Çocuk nörolojisi bölümünü eylül ayı itibariyle kapatmak zorunda kaldık. Hastanemizde çocuk nörolojisi bölümünü bir doçent öğretim üyesi bulunmaktaydı ama 26 Ağustos 2011'de çıkan kanun sonrasında serbest çalışan hekimlerin hastanede hasta bakmalarına kanunen izin vermemiz mümkün değil. İkisinden bir tanesini hekimlerin tercih etmesi gerekiyordu. Biz de çalışmakta olan hekim serbest olarak çalışmaya karar verdi. Bunun üzerine de hastanemizden ayrıldı. Yetkili tek hekim olduğu için biz çocuk nörolojisi bölümünü kapatmak zorunda kaldık dedi.

Doç.Dr. Köksel, uzmanın ayrılmasının ardından durumu başta YÖK ve Sağlık Bakanlığı'na bildirdiklerini ifade ederek, Biz bu eksikliğimizi ve sıkıntımızı anında rektörlüğümüz aracılığıyla YÖK'e ve Sağlık Bakanlığı'na illettik. Çünkü bize o zaman zaten soruldu, 'Hangi branşlarda sıkıntı yaşanabilir' diye. Biz de çocuk nörolojisi bölümünü bu sıkıntıyı yaşayabileceğimiz konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapmıştık. Süreç içerisinde o bölüme her hangi bir hekim başlamadı, kadro ve görevlendirme yapılmadı. Dolayısıyla biz bölümü tekrar açamadık. Mersin'deki hastaların mağduriyetini gidermek amacıyla alınmış bir önlem var. Sağlık Bakanlığı, Mersin'de bulunan Çocuk Hastanesi'ne bir çocuk nörologu görevlendirdi. O hekim de orada şu anda hasta kabul etmektedir. Üniversiteye de bir görevlendirme yapıldığında burada da tekrar birim açılacaktır diye konuştu. Hastaların mağdur olduğunu da ifade eden Doç.Dr. Köksel, birçok hastanın Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yönlendirildiğini kaydetti.

Mustafa ERCAN- Mustafa İNSAN Mersin, (DHA)

(Tür: Yurt)