Doktor Murat Tekşen:

Doktor Murat Tekşen:

Kütahya'nın Özel Tavşanlı Tıp Merkezi Doktorlarından Murat Tekşen, Kırım-kongo Kanamalı Ateşi'nin (Kkka), Etkeni Virüs Olan Bir Enfeksiyon Hastalığı Olduğunu Söyledi.

Doktor Murat Tekşen:

Kütahya'nın Özel Tavşanlı Tıp Merkezi doktorlarından Murat Tekşen, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'nin (KKKA), etkeni virüs olan bir enfeksiyon hastalığı olduğunu söyledi.

"Hastalığın etkeni olan virüsün taşıyıcısı olarak rol alan keneler, yabani hayvanlar, çiftlik hayvanları ve insanlar arasında virüsün taşınmasına ve çoğalmasına aracılık etmektedirler" diyen Dr. Tekşen, kene riski olan yerlerde bulunulduğunda, vücudu tamamen örtecek giysilerin giyilmesini önerdi.

Kenelerin vücuda girebileceği açıklıkların kapatılmasının önemli olduğunu ifade eden Tekşen, "Kırsal alanlara gidildiğinde vücudun açıkta kalan kısımlarına repellent olarak bilinen böcek kovucu maddelerin sürülmesi, kenelerin birkaç saat vücuda yaklaşmalarını engellemektedir. Dış elbiselere, yıkamaya da dayanıklı olan, etki süresi uzun kene öldürücü ilaçlar sürülmesi etkili bir korunma aracı olabilmektedir. Vücut kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene görüldüğünde müdahaleden kaçınılmalı ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmelidir. Vücut üzerindeki keneler öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerlerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır." (YB-EFE) 13.06.2008 13:23 TSİ