Doisad'den Eğitim Raporu

Doisad'den Eğitim Raporu

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği (Dosiad) Yönetim

Doisad'den Eğitim Raporu

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSİAD) Yönetim

Kurulu Başkanı İbrahim Aydemir, Doğu Anadolu bölgesinde OKS ve ÖSS sonuçlarının ortaya koyduğu kalite ve verimlilik düşüklüğü sorunun ortadan kalkması için “Eğitim Kampüsleri” kurulması gerektiğini söyledi.

Erzurum bazlı eğitimdeki yapılanma sonuçlarını değerlendiren Aydemir, İlde Üniversite’de olduğu gibi kampüsleşme sisteminin gerçekleştirilmesinin artık kaçınılmaz olduğunu, ilk ve ortaöğretim kurumlarının bir alanda toplanmasıyla, öğretmen açığı sorunun giderilebileceği gibi, eğitim kurumlarının bulunduğu alanların yaşam kalitesinden kaynaklanan, verim düşüklüğünün de giderilebileceğini savundu.

Eğitim kampüsleri içinde yurtların da bulunabileceğini, böylelikle ilçelerden de öğrencilerin eğitim alabileceği ortamın oluşabileceğini vurgulayan Aydemir :”OKS ve ÖSS sonuçlarındaki düzey düşüklüğü, Erzurum başta olmak üzere bölgede eğitim alanında yeniden yapılaşmanın zorunlu olduğunu ortaya koyuyor. Biz kampus sistemini öneriyoruz. Sistemin kurulması halinde hem eğitim düzeyi yükselecek hem de kent trafiğine de rahatlama gelecektir. Okul kayıtlarında eğitim düzeyi yüksek okullara yoğunlaşma ortadan kalkacak, kampus içinde çağdaş bir eğitim disiplini uygulanabilecektir” dedi.

Erzurum’da semtler arasında yaşam düzey ve kalitesi bakımından ciddi farklılıklar olduğunu, bunun o alanlardaki eğitim kurumlarını verimlilik bakımından etkilediğinin altını çizen Aydemir, eğitim şart ve verimliliğini belirleyen okul, aile ve çevre etkileşmesinin kampus sistemiyle sağlıklı bir yapıya kavuşturulabileceğini ifade etti.

Erzurum’da ilk ve ortaöğretim kurumlarını bir araya toplayan Eğitim kampuslerinin kurulması için uygun alanların olduğunu söyleyen Aydemir, gerektiğinde “eğitime destek kampanyaları düzenlenerek proje finans sorunun da ortadan kaldırılabileceğini belirtti. Aydemir “Eğitim kampusleri Projesi”nin hayata geçirilebilmesi için finans ihtiyacının, kentte ticari işlekliği bulunan alanlardaki okulların özel sektöre satılmasıyla karşılanabileceğini bildirdi.

Aydemir, Ticaretin ve trafiğin en yoğun olduğu alanlarda, çok sayıda okul bulunduğunu, İstanbul’da deniz kenarındaki okulların özel sektöre satılmasıyla turizme katkı sağlanması projesi gibi, yerel bir projeyle aynı uygulamanın Erzurum’da da yapılabileceğini anlattı. Aydemir, Sadece Cumhuriyet Caddesinin Tebrizkapı ve Gez bölümü arasında ona yakın okul var. Buralarda trafik sorunu yaşanıyor, okul alanları da ticari ivmeyi düşürüyor. Eğitim kampuslerinin kurulması için bu okulların satılması düşünülebilir” şeklinde konuştu.

(İRT-İRT-Y)

16.09.2007 21:48 TSİ

Kaynak: İHA