Doğuyorum Medeniyetler Korosu, Güroymak'ta Konser Verdi

Doğuyorum Medeniyetler Korosu, Güroymak'ta Konser Verdi

Güroymak'ta yaşayan çocuklardan oluşan Doğuyorum Medeniyetler Korosu, ilçede verdikleri konserde 15 dilde şarkılar seslendirdi.kapsamında desteklenen koronun Kaymakamlık Kültür Merkezi'nde verdiği konseri Güroymak Kaymakamı Turan Yılmaz, Bitlis...

Doğuyorum Medeniyetler Korosu, Güroymak'ta Konser Verdi

Güroymak'ta yaşayan çocuklardan oluşan Doğuyorum Medeniyetler Korosu, ilçede verdikleri konserde 15 dilde şarkılar seslendirdi.

Devlet Planlama Teşkilatı tarafından finanse edinilen, Sosyal Destek Projesi

kapsamında desteklenen koronun Kaymakamlık Kültür Merkezi'nde verdiği konseri Güroymak Kaymakamı Turan Yılmaz, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, Güroymak Jandarma Komutanı Yüzbaşı Adem Toy, kurum amirleri ve vatandaşlar dinledi.

Koro şefi Yunus Dabakoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, korunun 2010'da Güroymak Kaymakamlığı bünyesinde 5 müzik öğretmeni tarafından gönüllü olarak kurulduğunu söyledi.

Başlangıçta çocukların sosyalleşmesini ve kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Dabakoğlu, şöyle konuştu:

"Çocuklarla farklı dillerde şarkılar söylemeyi düşündük ve bunu da başardık. Geçen sene 9 dilde şarkılar seslendirdik. Bu yıl da 15 dilde şarkılar söylüyoruz. Korodaki çocuklar Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Lazca, Arnavutça, İspanyolca, Boşnakça, Zazaca, Rusça, Romence, Portekizce, İtalyanca, İngilizce, Fransızca, ve Arapça şarkılar söylüyor. Amacımız Türkiye ve dünyaya mesaj yollamak, sesimizi duyurmak, bu dillerin Güroymak'ta seslendirilebileceğini gösterip aynı zamanda hepimizin kardeşçe aynı çatı altında yaşayabileceğini göstermek."

22 Mart'ta Ankara'da konser vereceklerini, yurt dışına gitmeyi de planladıklarını kaydeden Dabakoğlu, Güroymak'ı ve Bitlis'i en iyi şekilde temsil etmeyi amaçladıklarını belirtti.

Proje Koordinatörü Serdar Ergün de projede ilk etapta 5 gönüllü müzik öğretmeninin yer aldığını ifade etti.

Ergün, "Koro ilk yıl Türkçe şarkılar seslendirdi. Şimdi çocuklar 15 dilde şarkı söylüyor. 22 Mart'ta Ankara'da bir konser programları olacak. Bu 3 yıllık çalışmanın sonucunda çocukların Ankara'dan başarıyla döneceğine eminim. Kendilerine şimdiden başarılar dilerim" dedi.

Korodaki öğrencilerden Yusuf Durali ise 3 yıldır koroda şarkı söylediğini belirtti.

Durali, "Ankaralıların bizi desteklemelerini bekliyoruz. Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz'a, Güroymak Kaymakamı Turan Yılmaz'a, öğretmenlerimize ve bizi destekleyen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

- BİTLİS