Doğuştan Kalp Hastalarında Doğacak Bebekte de Risk Artar - Haberler
Haberi Paylaş

Doğuştan Kalp Hastalarında Doğacak Bebekte de Risk Artar

AA - Haberler | Yerel
Doğuştan Kalp Hastalarında Doğacak Bebekte de Risk Artar

Prof. Dr. Birsen Uçar, anne, baba veya yakın akrabalarda doğuştan kalp hastalığı varsa doğacak bebekte riskin daha yüksek olduğunu bildirdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birsen Uçar, anne, baba veya yakın akrabalarda doğuştan kalp hastalığı varsa doğacak bebekte riskin daha yüksek olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Uçar, yaptığı yazılı açıklamada, çocuklarda en sık rastlanan kalp hastalığı grubunu oluşturan "doğuştan kalp hastalıkları", hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan, bebek doğduğu andan itibaren kalbinde bulunan yapısal hastalıklar olduğunu kaydetti.

Her doğan 1000 bebekten yaklaşık olarak 8'inde doğuştan kalp hastalığı görüldüğünü belirten Prof. Dr. Birsen Uçar, şunları ifade etti:

"Anne, baba veya yakın akrabalarda doğuştan kalp hastalığı varsa doğacak bebekte risk daha yüksektir. Bu hastalıkların büyük kısmını kalp odacıklarını ayıran duvarlardaki delikler ile kalp kapaklarındaki ve damarlardaki darlıklar oluşturur. Doğuştan kalp hastalıkları hamileliğin çok erken dönemlerinde, organların henüz oluşmaya başladığı haftalarda görülür. Down sendromu, turner sendromu gibi bazı genetik hastalıklarda doğuştan kalp hastalığı görülme riski yüksektir. Annenin hamileliğin ilk üç ayında bebeğe zarar verebilecek ilaçlar kullanması, kızamıkçık gibi bir enfeksiyon geçirmesi, radyasyona maruz kalması doğuştan kalp hastalıklarına neden olabilir. Anne karnındaki bebekte kalp hastalığı olup olmadığı gebeliğin 18'inci haftasından itibaren 'fetal ekokardiyografi' dediğimiz yöntemle araştırılabilir. Doğuştan kalp hastalıklı çocuklara tüm çocuklarda olduğu gibi yaşına uygun aşıların yapılması gerekir."

Muhabir: Deniz Açık

Yayıncı: Mürsel Çetin - ESKİŞEHİR

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title