Doğusan çalışanları geleceklerinden endişeli

Erzincan'ın önemli kuruluşlarından birisi olan Doğusan Boru Fabrikası çalışanları, fabrikada yaşanılan maddi sıkıntılar sebebiyle geleceklerinden endişeli.

Doğusan çalışanları geleceklerinden endişeli

Erzincan'ın önemli kuruluşlarından birisi olan Doğusan Boru Fabrikası çalışanları, fabrikada yaşanılan maddi sıkıntılar sebebiyle geleceklerinden endişeli.

Fabrika çalışanlarının Haziran ayına kadar olan maaşlarını alabilmeleri için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ayrılan kaynağın, fabrikanın başka işlerinde kullanılması, çalışanları gelecek için endişeye sevk ediyor.

Erzincan'ın ekonomik hayatı için önemli kuruluşlar arasında yer alan Doğusan Boru Fabrikası'nda çalışan 28'i işçi 4'ü idari personel toplam 32 kişi gelecek için endişeli.

Doğusan işçisinin 2003 yılından itibaren fabrikanın yaşaması için her türlü fedakârlığı sergilediğini, yapılan fedakârlıklara rağmen fabrikaya gerekli ilgi ve özenin gösterilmediğini ve sürekli bir kapatılma tehdidi altında çalışma sürdürüldüğünü açıklayan Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı İsmail Çevik, "2007 Ekim ayına geldiğimizde üç aylık ücret ve diğer alacaklarımız birikmişti. Sorunun çözümü için sendika olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştük. Bakan Yıldırım'ın talimatıyla işçi ücretlerinin ödenmesi koşuluyla Doğusan'a sermaye arttırımı için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 500 Bin YTL ödenek aktarıldı. Bakan Yıldırım'la bu görüşmemizde aktarılan paranın işçi ücretlerinin ödenmesinde kullanılmasını ve hatta 2008 yılının Haziran ayına kadar işçi ücretlerine dair bir sorunla karşılaşmak istemediğini bize söyledi. Yine bu görüşmemizde sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılmış 29 arkadaşımızın çeşitli kamu kuruluşlarına transferi sağlanarak mağdur edilmeleri engellenmiştir." diye konuştu.

Şubat ayı maaşlarını mart ayında iki taksit halinde alabildiklerini ve mart ayı maaşlarını ise henüz alamadıklarını ifade eden Kristal İş Sendikası Şube Başkanı İsmali Çevik, "Gönderilen 500 Bin YTL paranın 250 Bin YTL'si işçilere maaş olarak ödenmiştir. Geri kalan 250 Bin YTL yine işçi maaşları için kullanılması yerine fabrikanın başka giderlerine ödendi. İşyerini yaşatma, işyerinde çalışma barışını sağlama yönünde attığımız bütün adımlar, yürüttüğümüz bütün çabalar işverinin duyarsızlığı, ilgisizliği nedeniyle sonuç alıcı olamıyor. Sergilediğimiz sorumlu yaklaşım karşılığını işverenden göremiyoruz. Çalışanların mağdur olmaması, Erzincan'ın ekonomik hayatı için önemli olan bu kuruluşun yaşatılması ve geliştirilmesi için başta Doğusan yönetimi olmak üzere tüm yetkilileri sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA