Doğumunun 125'inci Yılında Atatürk Konseri

Doğumunun 125'inci Yılında Atatürk Konseri

TSK Armoni Mızıkası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Çoksesli Korosu, Atatürk'ün Doğumunun 125'inci Yıl Dönümü Nedeniyle Ortaklaşa Konser Verdi.

Doğumunun 125'inci Yılında Atatürk Konseri

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ve YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in girişimleriyle Anadolu Üniversitesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası 243 kişilik dev ekiple Atatürk'ün doğumunun 125'inci yıldönümünde Ankara'da muhteşem bir konser verdi.

Daha önce 7-8 Aralık'ta Eskişehir Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde ve 11 Aralık'ta İstanbul'da ortaklaşa konser veren TSK Armoni Mızıkası ile Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Çoksesli Korosu, üçüncü ve son konserlerini Ankara'da gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda yapılan konsere Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Atilla Işık, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Anadolu Üniversitesi Rektörü Fevzi Sürmeli, Bilkent Üniversitesi Rektörü Ali Doğramacı, ODTÜ Rektörü Ural Akbulut ve TOBB ETÜ Rektörü Tahsin Kesici de katıldı. Teziç ve Orgeneral Işık, adlarının anons edilmesinin ardından salona birlikte girerken uzun süre alkışlandı.

Konserde, Şef Burak Tüzün, Koro Şefi Gülsevin Doğanay, Bando Albay Halil Aşık ve Bando Binbaşı Aydın Yağmur yönetimindeki orkestralar şu eserleri seslendirdi:

Giderken, Prelüdler, İzmir Rapsodisi, Çaykovski'nin 1812 Üvertürü, Hoş Gelişler Ola, Yaşa Mustafa Kemal Paşa ile Kurtuluş ve Cumhuriyet Film Müzikleri "Bozkır", "Giriş Müziği", "Özveri Direnç" "Bozkırın Sesi", "Denizcilerin Şarkısı".

10'NCU YIL COŞKUSU

Ankaralılardan büyük ilgi gören konser sırasında duygulu anlar yaşandığı gözlendi. Şura Salonu'nu tamamen dolduran dinleyiciler konser sonrasında 243 kişilik dev orkestrayla birlikte 10'uncu Yıl Marşını coşkuyla söyledi. Dinleyiciler konserin ardından sanatçıları uzun süre ayakta alkışladı. Konserin gerçekleşmesinde destek olan Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ ve YÖK Başkanı Teziç'e teşekkür edilirken orkestra şeflerine çiçek sunuldu.

Dinleyicilere dağıtılan konser kitapçığında "Bu konser, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün anılarına ithaf edilmiştir" ifadeleri yer aldı.(ANKA)

Kaynak: ANKA