Doğumda Öldü, Kızları Yetim Kaldı

Doğumda Öldü, Kızları Yetim Kaldı

Üçüncü Çocuğuna Hamile Kalan 34 Yaşındaki Sevim Okumuş, Sezaryenle Bir Kız Çocuğu Dünyaya Getirdi. Okumuş, Doğum Sonrası Kanaması Durdurulamayınca Dünyaya Getirdiği Kızını Göremeden Hayatını Kaybetti.

Doğumda Öldü, Kızları Yetim Kaldı

Sakarya'da üçüncü çocuğuna hamile kalan 34 yaşındaki Sevim Okumuş, sezaryenle bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Okumuş, doğum sonrası kanaması durdurulamayınca dünyaya getirdiği kızını göremeden hayatını kaybetti.

Sapanca ilçesi Kurtköy beldesinde yaşayan iki kız çocuğu annesi Sevim Okumuş, üçüncü kez hamile kaldı. Okumuş, üçüncü çocuğunu dünyaya getirmek için geçen Pazartesi günü Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi'ne getirildi. Saat 11:00'de ameliyata alınan Okumuş, 11:30'da sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Doğum sonrası kanaması durdurulamayan Okumuş, sevk edildiği Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi'nde öldü.

Üç çocuğunun annesiz kaldığını söyleyen acılı eş Şevki Okumuş, eşinin ölümünden ameliyatı gerçekleştiren doktor S.S.'nin sorumlu olduğunu öne sürdü. Eşinin hamileliği sırasında hiç bir sorunu olmadığını, devamlı doktor kontrolunda tutulduğunu belirten Okumuş şunları söyledi: 'Eşim doğum öncesine kadar ameliyatı yapan doktorun kontrolündeydi. Bize sezeryanla doğum için gün verdi. Biz de eşimi verdiği günde hastaneye götürdük. Doğum olduğunda ben yoldaydım. Telefonla kardeşim beni arayarak kız çocuğumun doğduğunu söyledi. Doğumdan yarım saat sonra eşimin nerede olduğunu sordum. Doktor, 'eşiniz hafif bir kanama geçiriyor, kendisine kan verdik ve şu an her şey bizim kontrolümüz altında, yarım saat kadar sonra servisine çıkacak' dedi. Ben eşimi beklerken dışarı ambulans yanaştı. Bir hastayı ambulansa bindiriyorlardı. Eşim olduğunu anlamadım. Baldızım sedyedekinin eşim olduğunu söyleyince bir aksilik olduğunu anladım. Yenikent Devlet Hastanesi'ne sevk ettiler. Yoğun bakımda 6- 7 saat hayat mücadelesi veren eşim gece saat 23.40'ta öldü.'

İHMAL İDDİASI

Ameliyat sonrası yaşanan gelişmelerin kendilerine bildirilmediğini kaydeden Okumuş, hiç bir sağlık personelinin kendisiyle görüşmediğini vurguladı.

Eşinin ihmal sonucu ölmüş olabileceğini iddia eden Okumuş, 'Doğum sonrası gelişmelerden herhangi bir haberimiz olmadı. Bizimle herhangi bir görüşme talebinde bulunmadılar. Karım doğumdan önce tamamen sağlıklıydı. Beni daha önceden eşimin sağlığı konusunda veya yaptıkları ameliyatın riskleri konusunda hiç uyarmadılar. Zaten uyarmış olsalardı ben de ona göre önlemimi alırdım. Ameliyat riskinden ve hastanede yaşanan gelişmelerden hiçbir haberimiz olmadı. Bize en çok koyan da bu oldu. Ben doktordan davacıyım.' diye konuştu.

Eşiyle doğumun yapılacağı sabah görüştüğünü ve helalleştiğini anlatan Okumuş, eşinin dünyaya getirdiği ve bir kez olsun kucağına alamadığı kızına Hediye ismini verdiklerini dile getirdi. Kızlarının annelerinin yokluğuna alışamadığını ifade eden Okumuş, 'Büyük kızım İlknur, annem öldü. Baba beni sakın yalnız bırakma diye feryat ediyor. 6 yaşındaki kızım İrem ise annem ne zaman gelecek diyor, bir şeyden haberi yok.' dedi.

Annesinin kokusunu çok özlediğini söyleyerek gözyaşlarına boğulan 9 yaşındaki İlknur ise annesinin doğuma giderken kendisini okula hazırlayarak 5 YTL harçlık verdiğini söyledi. Kardeşleriyle birlikte kendisini yetim bırakan doktordan şikayetçi olduğunu belirten İlknur şöyle konuştu: 'Ben annemi çok özlüyorum. En çok kokusunu özlüyorum.'

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sakarya Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Aydın Sarı ise annenin ölümüyle ilgili incelemeyi tamamlayarak Sağlık Müdürlüğü'ne sunduklarını bildirdi.

Sağlık Müdürlüğü'nün olayla ilgili bir soruşturma heyeti oluşturduğunu kaydeden Sarı, kendilerinin soruşturmanın tamamlanmasını bekleyeceklerini söyledi. Sarı, 'Anne adayımız normal doğumdaki gibi bir gelişme göstermiyor. Doktor arkadaşımız hastanın ön tetkiklerini yaptırdıktan sonra anestezi muayenesini de yaptırıp saat 11 gibi doğumhaneye alıyor. Bebeği sağlıklı bir şekilde çıkardıktan sonra ameliyatın seyri esnasında muhtemelen kanamaya bağlı olarak tansiyon düşüklüğü söz konusu oluyor. Doğum sona erdikten sonra hastada tansiyon düşüklüğü göz önüne alınarak gözetim altında tutuluyor ve bu arada hastaya kan takviyesi yapılıyor. Hastanın şikayetlerinin artması üzerine, hasta tekrar ikinci bir operasyona alınıp hastanın rahmi alınıyor. Buna rağmen hasta şoka giriyor. Yoğun bir tedavi yapılmasına rağmen şoktan çıkamıyor. Müdahaleye cevap vermemesi üzerine hasta Yenikent Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesine kaldırılıyor. Bu hastaneye kaldırılan annenin şok durumu yoğun bakımda da devam ediyor. Tüm müdahalelere rağmen hasta gece vakti hayatını kaybediyor.' şeklinde konuştu.