Doğubayazıt'ta 3 bin fidan toprakla buluşacak

Doğubayazıt'ta 3 bin fidan toprakla buluşacak

Ağrı'nın Doğubayazıt Kaymakamlığı tarafından vatandaşlara 3 bin meyve fidanı dağıtıldı.

Doğubayazıt'ta 3 bin fidan toprakla buluşacak

Ağrı'nın Doğubayazıt Kaymakamlığı tarafından vatandaşlara 3 bin meyve fidanı dağıtıldı.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında 3 bin fidan dağıtıldı. Elma, şeftali, kayısı, kiraz, armut ve elma ağaçlarından oluşan fidanlardan 400'ünün dikimi Sulucem köyünde dualar eşliğinde kurum amirleri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. Fidan dikimine Doğubayazıt Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu, Doğubayazıt Tugay Komutanı Mustafa Canatan, İlçe Tarım Müdürlüğü mühendisleri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Kaymakam Demircioğlu, projeyle hem erozyonun önleneceğini hem de halkın gelir düzeyinin artacağı söyledi.

Sel felaketlerinin ağaçlandırma ve yeşil alan oluşturmak suretiyle önlenebileceği fikrinden hareket ettiklerini belirten Kaymakam Demircioğlu, ilk etapta dikimi gerçekleştirilmek üzere, ilçe ve köylere 3 bin adet değişik cinsten meyve ağacı getirileceğini ifade etti.

İlçe Tarım Müdürü Kasım Dimen ise, Doğubayazıt'ta Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında 3 bin adet değişik meyve fidanının çiftçilere bedelsiz olarak dağıtılacağını belirtti. Tarım Müdürü Dimen, "Pazara dönük ciddi bir meyve yetiştiriciliği kültürü ilçemize yerleşmektedir. Bundan sonraki çalışmalarda istenilen sonuca ulaşabilmek için çiftçilerimizden de katkı bekliyoruz. İçinde bulunduğumuz ilkbahar için hazırladığımız projelerin yüzde 30'u çiftçi, yüzde 70'i devlet katkılıdır. Devletimizce sağlanan katkının çiftçilerimiz tarafından sahiplenileceğine inanıyoruz. Dikimleri, teknik elemanlarımızın gözetiminde gerçekleşecektir." diye konuştu.

Daha sonra Sulucem köyünde öğrencilerin hazırladıkları çeşitli piyesler sunulurken, halk oyunları gösterileri yapıldı. Daha sonra fidanlar dikildi.