"Doğu Anadolu Bölgesinde son yıllarda 3 milyon insan göç ederek üretimden koptu"

"Doğu Anadolu Bölgesinde son yıllarda 3 milyon insan göç ederek üretimden koptu"

03.11.2007 18:42 | Son Güncelleme: 03.11.2007 18:42

Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimleri Odası (VHO) tarafından Kars'ta yapılan Doğu Anadolu Veteriner Hekim Odaları İstişare Toplantısı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Kars VHO Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler, Doğu Anadolu Bölgesi'nde son yıllarda 3 milyon insanın göç ederek üretimden koptuğunu söyledi.

Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimleri Odası (VHO) tarafından Kars'ta yapılan Doğu Anadolu Veteriner Hekim Odaları İstişare Toplantısı'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Kars VHO Başkanı Doç. Dr. Yavuz Öztürkler, Doğu Anadolu Bölgesi'nde son yıllarda 3 milyon insanın göç ederek üretimden koptuğunu söyledi.

Doç. Dr. Yavuz Öztürkler düzenlediği basın toplantısında, genelde ülke, özelde ise bölge boyutunda gerek mesleki ve gerekse hayvancılık sorunlarının bir çığ gibi büyüdüğünü, bu sorunlara artık çözüm bulanamadığını belirtti. Öztürkler, bugüne kadar yürütülen politikaların hayvancılığı ve hayvancılıkla geçinenleri bitirme noktasına getirdiğini dile getirerek, "Dolaylı olarak mesleğimiz saygınlığını yitirmektedir. Ülkemizdeki bu tablo en çok Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkilemektedir. Her ne kadar ülkenin gelişmiş yörelerindeki büyük sermaye ile kurulan çiftlikler üzerinden ülkenin hayvansal gıdası götürülmeye çalışılsa da Doğu Anadolu Bölgesi'nin payı azalmaktadır. Edirne'de üretilen bir hayvansal ürünün Kars'ta satışa sunulması moral değerleri alt üst etmektedir. Bu durumda konuya sadece hayvan ürünleri potansiyeli olarak bakamayız. Bu bölgenin insanlarının geçim kaynağı hayvancılıktır. Payı ne olursa olsun bölge hayvancılığının kurtarılması sosyal açıdan bölgenin, ekonomik açıdan da ülkenin kurtulması anlamına gelmektedir." diye konuştu.

Bölgenin doğal yapısının yaylalarla kaplı olduğunu ve bu yaylaların, Tunceli, Erzincan, Erzurum, Bingöl ve Kars gibi illerde oldukça geniş hayvan kapasitesini besleyecek zengin bitki örtüsüyle örtülü olduğunu kaydeden Öztürkler, bölgede ciddi bir şekilde baş gösteren yoksulluğun, işsizliğin, eğitimsizliğin ve sağlıksız yaşamanın nedeninin iç göç olduğunu açıkladı. "İç göç önlenemediği sürece sorunların aşılması mümkün değildir." diyen Öztürkler, "Bölgede son yıllarda yaklaşık 3 milyon insan göç ederek üretimden kopmuştur. Üretici olan bu insanlar büyük şehirlerde bir sığıntı gibi durmakta, üretmemekte ve birçok sosyal sorunu beraberinde getirmektedir. Organize hayvancılık bölgelerinin geliştirilmesiyle Doğu Anadolu Bölgesi'nde hayvancılıktan etkin olarak yararlanmak, yüksek verimli hayvan, finansman, yem, veteriner hizmetleri, yetiştirici örgütlenmesi ve üretilen ürünlerin değerinden satışı gibi ana sorunlara mutlaka çözüm bulunmasına bağlıdır. Bu da göçün durması, bölgenin ekonomiye olan katkısı ve sosyal sorunların çözümü anlamına gelmektedir." ifadelerini kullandı.

Hayvancılığın, tarım sektörü içerisinde en yüksek artı değeri yaratan üretim kolu olduğunu vurgulayan VHO Başkanı Öztürkler, "Hayvancılık, bitkisel üretim artıklarını yüksek değerli besin maddelerine çeviriyor. Ayrıca gizli işsizliği ortadan kaldırıyor, tarımsal sanayinin gelişmesine katkıda bulunuyor, hayvansal besinlerin temel gıda maddelerini oluşturuyor ve ülke insanının sağlıklı beslenmesine de kolaylık sağlıyor." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE, HAYVAN SAYISINDA BİRİNCİ, ÜRETİMDE SONUNCU

VHO Başkanı Öztürkler, Türkiye'nin tarımda hayvancılık alt sektörünün, gıda ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, nüfusun yüzde 45'ini kırsal kesimde istihdam ettiğini belirterek, "Hayvancılık, tarıma dayalı sanayinin desteklenmesi yönünden de son derece büyük önem arz eden bir sektör. Hayvancılığın geliştirilmesi, planlı dönemlerde ele alınmış, ancak, hayvancılığa sağlam ve sürekli bir altyapı oluşturulamadığından, yeterli gelişme kaydedilememiştir. Bugün, dünya ülkeleri arasında, hayvan varlığı bakımından, sayı olarak önemli bir konumda olmamıza karşın, elde edilen verimlerle mukayese ettiğimizde, maalesef, listenin en altında yer alıyoruz." diye konuştu.

Doç. Dr. Yavuz Öztürkler, hayvancılığın sorunları ve çözüm önerileriyle ilgili de şu tespitlerde bulundu: "Artan dünya nüfusu ve refahın yükselmesi, topraktan çıkan ürünleri bile, cep telefonu ya da bilgisayar ve otomobil kadar önemli ve stratejik hale gelmiştir. Tarım ve hayvancılık ürünleri, en önemli finansman ve yatırım enstrümanları haline gelmeye başlamıştır. Buna bir de küresel ısınma ve onun getireceği yeni koşullar da eklenince tarım ve hayvancılık ürünlerinin stratejik önemi çok daha ağırlıklı hale gelecektir. Dünyanın yakın bir döneminde tarımın da daha açık bir pazara dönüşeceğini bilerek, verimlilik ile dünya fiyatlarıyla üretim yapmanın çok değerli hale geleceğini bilerek, tarımda sınırların kalkacağı yeni bir düzenin geldiğini görerek önlemler almak durumundayız. Birbirimizi ve geçmişi eleştirerek zaman kaybedeceğimize, yeni koşullara nasıl uyum göstereceğimiz ve potansiyelimizi nasıl fırsatlara dönüştüreceğimize bakmalıyız.

Yeni şartlarda, hangi bölgede başta yem bitkileri olmak üzere hangi ürünlere ağırlık verileceğini, yeni şartlarda nasıl hayvancılık yapılacağına karar vermeliyiz. Veterinerlik mesleğinin bu gelişimin öncüsü olduğunun bilincinde olarak bundan sonraki düzenlemeleri yapmalıyız. Geçtiğimiz günlerde Kars'ta yaptığımız Doğu Anadolu Veteriner Hekim Odaları İstişare Toplantısı, bu anlamda beklenenin üzerinde verimli geçmiş ve bir gündem oluşturulmayla çalışılmıştır. Toplantıda çıkan önemli sonuçlardan birisi de bu tür toplantıların belli zamanlarda yapıldığı ancak yapılan bu toplantıların sonuç bildirgelerinin tozlu sayfalar arasında kaldığıdır. Hiç olmazsa bölgede ilk olarak düzenlenen bu kapsamlı toplantıda çıkan sonuçların gereğinin yapılması için konseyimiz öncülüğünde bir baskı grubu oluşturulmalı ve sonuç elde edilinceye kadar mücadele edilmelidir."

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: "Doğu Anadolu Bölgesinde son yıllarda 3 milyon insan göç ederek üretimden koptu" - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 01:30:40. #1.15#
title