Doğu Akdeniz'in Farklı Bitki Türleri, Süs Bitkileri Sektörüne Kazandırılacak

Doğu Akdeniz'in Farklı Bitki Türleri, Süs Bitkileri Sektörüne Kazandırılacak

Doğu Akdeniz Bölgesi'nde Bulunan Farklı ve İlginç Bitki Türlerinin Süs Bitkileri Sektörüne Kazandırılması İçin Çalışma Başlatıldı.

Doğu Akdeniz'in Farklı Bitki Türleri, Süs Bitkileri Sektörüne Kazandırılacak

Doğu Akdeniz Bölgesi'nde bulunan farklı ve ilginç bitki türlerinin süs bitkileri sektörüne kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü'nde başlatılan TÜBİTAK destekli projeyle ilgili bilgi veren Peyzaj Yüksek Mimarı Ayşen Ulun, Türkiye'de süs bitkileri sektörünün, kaynak materyal kullanımında dışa bağımlı bir sektör olduğunu vurgulayarak, "İklim ve coğrafyamızın çok uygun, bitki gen kaynaklarımızın çok zengin ve teknik alt yapımızın yeterli olmasına rağmen, süs bitkileri sektöründe ihracatımız son derece sınırlı düzeydedir" dedi.

Bölge florasında bulunan farklı ve ilginç yeni türlerin süs bitkileri sektörüne kazandırılmasının büyük bir adım olduğunu ifade eden Ulun, "Yürütülen yeni çalışmalar, mevcut çeşitlerden bıkmış olan, daha doğal ve yeni çeşitlere ilginin arttığı süs bitkileri piyasasında önemli bir adım oluşturacak. Bu adım, Türkiye'ye süs bitkileri sektöründe ihracatta çeşitliliği ve ihracat miktarını artırma konusunda da bir avantaj sağlayacaktır" diye konuştu.

Doğu Akdeniz kumullarında dış mekan süs bitkisi olarak kullanıma uygun tür ve popülasyonların tespit edildiğini belirten Ulun, toplanan materyalin gen havuzuna dönüştürülerek muhafaza edilmesi, çeşitli yöntemlerle ıslah edilerek ekonomik değer oluşturabilecek kültür çeşitleri elde edilmesi, bu çeşitlerin üretim ve yetiştirme tekniklerinin belirlenerek süs bitkileri sektörüne kazandırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Yürütülen çalışmaların, bugüne kadar yapılan toplama, muhafaza ve yer tespiti çalışmalarının ötesinde bir çalışma olacağını belirten Ulun, şunları söyledi:

"Bu çalışmalar süs bitkilerinde doğal kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan ilk çalışmalardan biri olacak. Halihazırda ihracata konu olan doğal bitkilerin üretim ve yetiştirme teknikleri geliştirilerek üretimden ihracat imkanları artırılacak, biyolojik çeşitlilik ve endemiklerin korunması sağlanacak."

Projenin milli ekonomiye de katkı sağlayacağını belirten Peyzaj Yüksek Mimarı Ayşen Ulun, "Projeyle gen kaynaklarının muhafazasına katkıda bulunulacak, gelecekte yapılacak ıslah çalışmaları için pek çok materyal sağlanmış, kültüre alma çalışmaları ile süs bitkileri sektörüne yeni türler kazandırılmış olacaktır. Dış mekan süs bitkileri sektöründe yeni çeşitlere, değişikliklere ihtiyaç duyulmakta ve dolayısıyla dışarıdan farklı ekolojiye sahip bitkiler egzotik görünüşleri nedeniyle ithal edilmektedir.

Doğal bitkilerimizi kullanarak bölgemize uygun yeni, farklı çeşitler geliştirmemiz dışa bağımlılığı da ortadan kaldıracaktır" dedi.

(Oİ-MT-MEF-Y)

Kaynak: İHA