Doğayı Korumak İçin Atık Mermerleri Sergiliyor

Doğayı Korumak İçin Atık Mermerleri Sergiliyor

Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi sorumlusu Öztürk Sarıca mermer ocaklarının çevreye verdiği zarara dikkat çekmek için mermer atıklarını sergiliyor.

Doğayı Korumak İçin Atık Mermerleri Sergiliyor

Lisinia Doğa ve Anti Kanser Projesi sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, mermer ocaklarının çevreye verdiği zararlara dikkati çekmek amacıyla topladığı mermer atıklarını proje alanda sergiliyor. 

Sarıca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mermer ocaklarının çevreye ve doğadaki canlılara verdiği zararı anlatmak için bir süre önce topladığı yaklaşık 20 mermer bloğu ve atıklarını Karakent köyü yakınlarındaki proje alanında sergilemeye başladığını anlattı. 

Gelen ziyaretçilere mermer ocaklarıyla ilgili bilgi verdiğini ifade eden Sarıca, sergilediği mermer bloklarını kaldırmayı düşünmediğini belirtti.

Türkiye'deki maden kaynaklarının kulanımına karşı olmadığını ama bu işin doğayı tahrip etmeden doğru yöntemlerle yapılması gerektiğine işaret eden Sarıca, şöyle konuştu:

"Son yıllardaki bu tür faaliyetler doğayı talan etme, tamamen yıkma üzerine kurulu hale geldi. Burdur, Antalya, Isparta, Afyon ve Denizli illerindeki mermer ocaklarına dikkat çekmek için mermer ocaklarıyla ilgili böyle bir faaliyette bulunduk. Bize göre doğadan kesilmiş her mermer bloğu, gelecek nesillerin yaşamlarından çalınan süredir."

Doğanın bir bütün olduğunu ve bu bütünün içinde insan, taş, su, ağaçlar, toprak ve yaban hayvanlarının bulunduğunu anlatan Sarıca, bu zincirden birinin kırılması durumunda kısa bir süre sonra doğanın da bozulmaya başlayacağını kaydetti. 

Burdur'da mermer ocakları nedeniyle asırlık ardıç ağaçlarının zarar gördüğüne dikkati çeken Sarıca, şöyle devam etti:

 "Mermer ocakları tüm doğayı bozuyor. İçme suları ve Burdur Gölü'ne ulaşan sular, yön değiştiriyor. Yaban hayvanları, bulundukları ortamları terk ediyor. Özellikle son yıllarda domuzlar yaşam alanlarını tamamen kaybederek, tarlalarda yaşamaya başladı. Bunların doğal tüketicisi olan kurtlar ve çakallar gürültü kirliliği ve insan varlığından dolayı doğadaki alanlarını terk ettiler." - Burdur