Doğansu Kız Kuran Kursu Öğrencileri Mezuniyet Sevinci Yaşadı

Doğansu Kız Kuran Kursu Öğrencileri Mezuniyet Sevinci Yaşadı

Ağrı Patnos Doğansu Köyü Kur'an Kursu'ndan Mezun Olan 17 Kız Öğrenci Sertifikalarını Törenle Aldı.

Doğansu Köyünde Kur'an-ı Kerim'i Öğrenen Kız Öğrenciler, Kur'an Kursunu Velilere Sundukları Mezuniyet Programıyla Tamamladı. 8 Ay Süren Kurslar Süresince Öğrenciler Başta Kur'an-ı Kerim Olmak Üzere Temel Dini Bilgiler de Öğrendi.

Doğansu Kız Kuran Kursu Öğrencileri Mezuniyet Sevinci Yaşadı

Ağrı Patnos Doğansu Köyü Kur'an Kursu'ndan mezun olan 17 kız öğrenci sertifikalarını törenle aldı.

Doğansu köyünde Kur'an-ı Kerim'i öğrenen kız öğrenciler, Kur'an kursunu velilere sundukları mezuniyet programıyla tamamladı. 8 ay süren kurslar süresince öğrenciler başta Kur'an-ı Kerim olmak üzere temel dini bilgiler de öğrendi. Kursu başarıyla tamamlayan kız öğrencilerin hazırlamış olduğu mezuniyet programı da velilerin büyük beğenisini kazandı. Programda öğrenciler Kur'an tilavetinde bulunurken, birbirinden güzel ilahiler seslendirdi. Doğansu Köyü Camii İmam Hatibi Muhsin İnan ile Kız Kuran Kursu öğreticisi Reyhan Dilmaç rehberliğinde hazırlanan program, öğrenci aileleri tarafından ilgiyle takip edildi.

Kursu tamamlayan öğrencilere başarılar dileyen Doğansu Cami İmam Hatibi Muhsin İnan, Kur'an kursunda bu yıl ilk mezunlarını vermenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. İnan, öğrencilerin bilgi ve becerilerini de ortaya koyduğunu söyleyerek, öğrencilerin yıl boyunca dinin temel kuralları ve temel ilmihal bilgileri konularında bilgi aldığını kaydetti.

Patnos Müftüsü Şevket Dilmaç ise, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak eğitim-öğretim hayatına devam eden Kur'an kurslarında ibadet, ahlâk, Hz. Muhammed'in hayatı ve Kur'an-ı Kerim'i yüzünden okuma eğitimi verildiğini vurgulayarak, ilçedeki 8 Kur'an kursundan 130 bayan kursiyerin başarıyla belgelerini almaya hak kazandığını belirtti.

Dilmaç, yapımına başlanan Kuşkaya, Çukurbağ ve Hasandolu Kur'an kurslarının da önümüzdeki yıldan itibaren hizmet vereceğini bildirerek, hedeflerinin Kur'an kursu sayısını 15'e çıkarmak olduğunu vurguladı.

Daha sonra Patnos Müftüsü Şevket Dilmaç, Patnos Vaizi Mustafa Tunçeli, Din Görevlileri Derneği Başkan Yardımcısı Nazıf Katılmış, Doğansu Köyü Camii İmam Hatibi Muhsin İnan ile kurs öğreticisi Reyhan Dilmaç tarafından kursu başarıyla bitiren 17 bayan kursiyere belgeleri ve hediyeleri verildi.

67 YAŞINDA HEM KUR'AN-I KERİM'İ HEM DE OKUMA YAZMAYI ÖĞRENDİ

Doğansu köyünde yaşayan Nafiye İnan da, ömrü boyunca arzuladığı Kur-an'ı Kerim'i 67 yaşında okumaya başladı. İlçe müftülüğünün Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açtırdığı okuma yazma kurslarına da giden Nafiye İnan, okuma yazmayı da öğrenerek yaşın ilim için önemli olmadığını birkez daha göstermiş oldu. Sene başından beri Doğansu Kur'an Kursu'na devam eden ve Kur'an-ı Kerim'i öğrenen Nafiye İnan, kurs belgesini Müftü Şevket Dilmaç'ın elinden aldı. Nafiye İnan,' 'Yüce yaratıcımızın biz kullarına mesajlarını ilettiği dinimizin yüce kitabı Kur'anı geç de olsa öğrendim ve şükürler olsun iyi ki öğrendim. Gençlerin, yüce kitabımızı öğrenmek için benim gibi yaşlanmayı beklememelerini tavsiye ediyorum. Allaha şükürler olsun aynı zamanda kursta okuma yazmayı da öğrendim.'' şeklinde duygularını dile getirdi.