Doğanşehir'de Dolu Ekinlere Zarar Verdi - Haberler
Haberi Paylaş

Doğanşehir'de Dolu Ekinlere Zarar Verdi

AA - Haberler | Yerel
Doğanşehir'de Dolu Ekinlere Zarar Verdi

Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Kurucaova beldesinde aşırı yağış ve dolu yaklaşık 3 bin dönümlük arazideki ekinlere zarar verdi.

Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Kurucaova beldesinde aşırı yağış ve dolu yaklaşık 3 bin dönümlük arazideki ekinlere zarar verdi.

Doğanşehir Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Doğan, aşırı yağış ve dolu nedeniyle zarar gören arazilerde inceleme yaptı.

Kurucaova beldesinde aşırı yağışlar ve dolu nedeniyle tütün, fasulye, domates, biber ve buğday ekili arazilerin zarar gördüğünü belirten Abdurrahman Doğan, beldeye incelemelerde bulunmak için geldiğini söyledi.

Doğan, şöyle konuştu:

"Geçen günlerde ilçemizde meydana gelen şiddetli yağışın ardından beldeye yağan dolu nedeniyle Kurucaova'ya bağlı Çayırtarla, Kulbalık, Göltarla, Söğüt ve Sorkun gibi mevkilerde 3 bin dönümlük ekili arazi zarar görmüş. Dolu ekinlerin yüzde 90'ında büyük zarara yol açmıştır. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), çiftçinin zararının yarısını karşılıyor. Biz bugün buraya geldik, burada bu felaketi gördük. Ziraat Odası olarak gerekli yazışmaları yapacağız. Çiftçinin zararının telafisi için elimizden geleni yapacağız. Bundan sonra üreticilerimiz ürünlerini TARSİM'e sigortalatmayı ihmal etmemelidir. "

Ekinleri zarar gören çiftçilerden Mahmut Tatlı da dolu nedeniyle çok büyük zarara uğradıklarını dile getirdi.

Tatlı, "Devletimizden bizlere yardımcı olmasını istiyoruz" dedi.

İlçe Tarım Müdürlüğünün dolu nedeniyle zarar gören ekili arazilerde hasar tespit çalışmalarını yaptığı, yüzde 80 civarında zarar olduğunu belirttiği aktarıldı.

Doğanşehir Kaymakamı Barboros Baran da Kurucaova beldesinde gerekli hasar tespitlerin yapıldığını belirterek, zarar gören çiftçilere "Geçmiş olsun" dileklerinde bulundu.

- MALATYA

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500