Doğanpınar Barajı Sulama Projesi Revize Ediliyor

Doğanpınar Barajı Sulama Projesi Revize Ediliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin'in başkanlığında, Gaziantep milletvekillerinden oluşan heyet, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'nu ziyaret etti
Gaziantep yatırımlarının görüşüldüğü toplantıda, "Doğanpınar Barajı Sulama Projesi"nin revize edilmesi yönünde karar alındı

Doğanpınar Barajı Sulama Projesi Revize Ediliyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin'in başkanlığında, AK Parti Gaziantep milletvekillerinden oluşan heyet, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nu ziyaret etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında yapılan yazılı açıklamaya göre, Gaziantep yatırımlarının görüşüldüğü çalışma toplantısında, Bakan Eroğlu, heyetin taleplerini olumlu bularak Doğanpınar Barajı Sulama Projesi'nin revize edilmesi talimatını verdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü üst yönetimi ve DSİ Bölge Müdürünün de katıldığı toplantıda, Gaziantep yatırımları üzerine gelinen son duruma ilişkin bilgi verildi.

Bilgilere göre, 48 kilometrelik kılavuzlu ana kanal birinci kısım inşaatında mali teklifler alındı, ihale süreci hızlandırıldı. Projenin en geç 2015 yılı içinde hizmete alınması hedefleniyor. Menzelet sulaması için de iki ve üçüncü kısım revizyonu yapılarak onaylandı, ana kanal ihalesi yapıldı.

Çeşitli çalışmaların anlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kayacık sol sahil sulama proje yapımının da temmuz ayı içinde başlanması planlandı. GAP Gaziantep ayağında P2 pompaj sulaması ile Gaziantep'in en büyük projelerinden olan Ardıl Barajı için yer teslimi yapılarak inşaat çalışmalarına başlandı. Projenin en geç 2017 yılı içinde bitirilmesi bekleniyor.

Buna bağlı olarak Ardıl Barajı Sulama Projesi inşaatı yapım ihalesine eylül ayında çıkılması planlanıyor. Gaziantep'in bir diğer önemli büyük projesi Çetintepe Barajı çalışmaları da sürüyor. Planlaması ve ihalesi tamamlanan proje ile Gaziantep'in sulama ve içme suyu sorununun çözülmesi hedefleniyor. Ayrıca Düzbağ (Helete) Barajı Projesi çalışmaları da devam ediyor"

Nurdağı Sakçagözü beldesi yakınlarında bulunan Ballıkaya Barajı Projesinin 2013 yılı yatırım programında yer aldı belirtilen toplantıda, mali tekliflerin alındığı ve ihale sürecinin devam ettiği belirtildi.

Küçük su işleri kapsamında gölet sayısının 3'ten 9'a çıkartılacağı ifade edilen açıklamada, bu kapsamda Hacıaslan Sulama Göleti inşaat ihalesine temmuz ayında çıkılmasının planlandığı, Hamidiye, Kuzoluk ve Çamlık göletleri ile sulama çalışmalarının hızlandırıldığı bildirildi.

 

Doğanpınar Barajı Sulama Projesi

 

Halen devam eden Kayacık-Doğanpınar Sulama Projesi kapsamında Gaziantep ve Kilis bölgesinde 20 bin hektar alanın sulanmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Başta Doğanpınar Köyü olmak üzere Sacır deresinin sol tarafındaki arazilerin kapsam dışında kalması, sıkıntıya ve haklı eleştirilere neden olmuştu. Daha önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin'in başkanlığında yapılan toplantılarla konu çalışılmıştı. Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, yapılan toplantıda sıkıntının nedenini, eleştirileri ve talepleri haklı bularak, sulama projesinin revize edilmesi talimatını verdi. Buna göre bir taraftan su tasarrufuna yönelik çalışmalara ağırlık verilecek, diğer taraftan da terfili sulamada enerji maliyetlerini düşürmeye dönük alternatif enerji kaynakları desteklenecek. Ayrıca sulama alanı Doğanpınar köyü istikametinde genişletilecek." - Gaziantep