Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Taş Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Taş Açıklaması

AA - Haberler | Güncel
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Taş Açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, Trabzon Altındere, Mersin Çamlıyayla ve Bolu Abant Üretme İstasyonlarında alabalık üretimi çalışmalarına devam ediliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, Trabzon Altındere, Mersin Çamlıyayla ve Bolu Abant Üretme İstasyonlarında alabalık üretimi çalışmalarına devam ediliyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2005'te DKMP tarafından dere, göl, gölet gibi orman içi suların yerli türlerle balıklandırılması amacıyla başlatılan "Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması Projesi" kapsamında Trabzon Altındere, Mersin Çamlıyayla ve Bolu Abant Üretme İstasyonlarındaki çalışmalar sürüyor.

Maçka Altındere Alabalık Üretme İstasyonu'ndaki sağımlar Şubat 2017'e kadar yapılacak.

Sağım için istasyona Ardahan, Artvin, Bayburt, Bolu, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Kahramanmaraş, Kırklareli, Rize, Sakarya, Trabzon, Tunceli, Zonguldak, Kayseri ve Sinop'tan araçlar alındı.

İstasyonda 3,4 milyon yumurta kapasiteli kuluçka sistemli fiber yetiştirme havuzlarında üretilen yavru balıklar, yeterli olgunluğa eriştikten sonra su sıcaklığının da uygun hale gelmesiyle, gelecek yaz damızlıkların alındığı su kaynaklarına salınacak.

2005'te başlayan balıklandırma projesinde 2015'te 1 milyon 510 bin alabalık orman içi sulara kavuştu. Bu yıl ise 3 milyon 16 bin alabalık derelere salındı.

Proje hakkında bilgi veren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, orman içi sulardaki tabii alabalık popülasyonlarının çoğaltılması, bozulan alabalık habitatlarının rehabilitasyonu, gen kaynakların korunması, tabii türler hakkında farkındalığın arttırılmasıyla sportif olta balıkçılığının geliştirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Taş, "Proje ile Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğinin korunması ve sürdürülebilir bir anlayışla gelecek nesillere intikali sağlanmış olacak." ifadesini kullandı.

Taş, "Biyolojik çeşitliliğimiz gelecek nesillere devredilecek bir emanettir ve bu çeşitliliği tabii yaşam ortamlarıyla birlikte koruyarak çoğalmalarını sağlamak ise bakanlığımızın önemli hedefleri arasında yer alıyor. Bu gaye ile yapmış olduğumuz üretim çalışmalarımız özveriyle devam edecek. 2023 yılında 50 milyon alabalık yavrusunu orman içi sulara bırakmayı hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title