Dna Testi 'dursun Öğretmen' Dedi - Haberler
Haberi Paylaş

Dna Testi 'dursun Öğretmen' Dedi

Dna Testi 'dursun Öğretmen' Dedi

Van'daki deprem sonrası yanlışlıkla İsa Tekin sanılarak Hakkari'nin Yüksekova ilçesine gömülen kişinin Öğretmen Dursun Demir olduğu anlaşıldı.

Van'daki deprem sonrası yanlışlıkla İsa Tekin sanılarak Hakkari'nin Yüksekova ilçesine gömülen kişinin Öğretmen Dursun Demir olduğu anlaşıldı. Aile yakınlarını arayan Cumhuriyet Savcısı ve Yüksekova Kaymakamı DNA sonuçlarını aileye bildirdi. Umutlu bekleyişi süren ailenin gelen haberle hayalleri yıkıldı.

Van'da, 23 Ekim'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2'lik depreme görev yaptığı Erciş İlçesi'nde yakalanan ve enkaz altında cesedi bulunmadığı için sağ kurtulduğu, yaşadığı şok nedeniyle şuurunu kaybettiği sanılan coğrafya öğretmeni Dursun Demir'in yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Öğretmen Dursun Demir'in cenazesinin yanlışlıkla İsa Tekin olduğu sanılarak Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne götürülüp toprağa verildiği anlaşılmış, kesin sonuç için Yüksekova'daki cenaze ve Demir'in yakınlarından DNA örnekleri alınmıştı.

Aile daha önce yapılan ilk DNA testlerinde Dursun Demir olmadığı yönündeki ilk raporla umutlu bekleyişlerini sürdürürken gece saatlerinde gelen DNA raporu haberiyle yıkıldılar. Yüksekova Kaymakamı ve Cumhuriyet Savcısı aile yakınlarını arayarak, adli Tıp raporunun henüz ellerine geçtiğini, diş ve kemik DNA örneklerinde Yüksekova'da gömülen kişinin Dursun Demir olduğu aileye bildirdi. Aile, Yüksekova'ya defnedilen Dursun Demir'in cenazesinin mezardan alınıp saat 19.00 sıralarında Ankara'ya ulaştıralacağını, pazar günü de Ankara'da defnedileceğini söylediler.

"DEVLET BÜYÜK, YETKİLİLER SORUMSUZ"

Dursun Demir'in dayısı İsmail Hakkı Engin şunları söyledi: "Dursun'umuzu 1 buçuk aydır yerde gökte aradık. Hiçbir yetkili bize yardımcı olmadı. 1 ay sonra kendimiz kriminal laboratuvarının fotoğraflarından teşhis ettik. DNA testi yapmak için örnekler aldılar. 'Bu Dursun Demir değil' dediler. Biz ısrar ettik, yine ısrar ettik. Diş ve kemik DNA örneklerine baktılar. Az öncede Cumhuriyet Savcısı ve kaymakam aradı. Yanlışlık olduğunu defnedilenin Dursun Demir olduğunun tespit edildiğini söylediler. Bu nasıl bir adalet? Nasıl bir vicdan? Kendi evladımızı kendimiz bulduk. Tıp dahi 'hayır' dedi. Biz ısrar ettik. Üçüncü testte ancak 'o' dediler. Biz işin peşinde olmasaydık evladımızın cesedine dahi kavuşamayacaktık. Bir başkası da, kendi evladım diye toprağa koyduğuna dua edip sarılacaktı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti çok büyük bir devlet. Ancak yetkilileri sorumsuz. Yetkililerinden biz davacıyız, sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da bu yetkililerden lütfen hesap sorsun. Bizim acımız büyük" diye tepkilerini gösterdiler.

(GD/RT) - Ankara

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Politika, Güncel, Haber

title