Dkö'ler: "F Tipinde Sürecin Takipçisi Olacağız"

Dkö'ler: "F Tipinde Sürecin Takipçisi Olacağız"

Aralarında Disk, Kesk, TMMOB, Çgd, Çhd'nin de Bulunduğu Sendikalar ve Meslek Örgütleri, F Tipi Cezavlerindeki Koşulların İyileştirilmesi İçin Atılan Adımların Takipçisi Olacaklarını Duyurdu.

Dkö'ler:

DİSK, KESK, TMMOB, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği'nin de aralarında olduğu kitle örgütlerinin Ankara şubeleri, F tipi cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesi için atılan adımların takipçisi olacaklarını duyurdu.

Adalet Bakanlığı'nın genelgesiyle F tipi cezaevlerinde bir arada yaşama koşulların iyileştirilmesi üzerine Ankara'da işçi, memur, mühendis, gazeteci, doktor, mimar meslek kuruluşlarıyla insan hakları örgütleri adına yapılan açıklamada, sürecin yakından takip edileceği belirtildi. Tutuklu ve hükümlüler arısında haftalık görüşme süresinin 5 saatten 10 saate çıkarılması ve 10 kişinin görüşmesine olanak sağlanacağı yönündeki genelgenin, tecrit sorununu tanıdığı ve bu konuda atılacak somut adımların bir bölümünü oluşturduğu kaydedildi.

Adımın kamuoyu beklentilerinin gerisinde olduğu da belirtilen açıklamada, "Artık F tipine karşı mücadele hepimizin birlikte yürüyeceği uzun bir yol olmuştur" görüşüne yer verildi. Açıklamada, "Tecrite karşı mücadele hepimizin sorunudur ve bu konunun takipçisi olacağız" denilirken, ölüm orucunda olanlardan eylemlerine son vermeleri istendi.

USLU: "ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ"

Hak-İş Başkanı Salim Uslu da yayınladığı açıklamada, gelişmeyi yetkililerle görüşmelerin olumlu sonucu olarak değerlendirdi. 10 saatlik sürenin tedrici olarak arttırılabileceğini ifade eden Uslu, "Atılan bu iyi niyetli adımın cezaevlerinde insani koşulların geliştirilmesinde önemli bir başlangıç olduğunu düşünüyor, uygulamayı yakinen takip edeceğimizi duyuruyoruz" dedi.(ANKA)

Kaynak: ANKA