Dkib'den Rusya Federasyonu'na Çıkarma

Doğu Karadeniz Bölgesi’nden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracat 2017 yılının ilk sekiz ayında yüzde 305 oranında, değer bazında ise yüzde 186 oranında artarak 104 milyon 13 bin 807 dolar oldu.

Dkib'den Rusya Federasyonu'na Çıkarma

Doğu Karadeniz Bölgesi'nden Rusya Federasyonu'na yapılan ihracat 2017 yılının ilk sekiz ayında yüzde 305 oranında, değer bazında ise yüzde 186 oranında artarak 104 milyon 13 bin 807 dolar oldu.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün hızlı bir şekilde gelişmesinin dış ticarete de aynı oranda yansıdığını söyledi. Doğu Karadeniz Bölgesi'nden Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatın 2017 yılının ilk sekiz ayında yüzde 305 oranında, değer bazında ise yüzde 186 oranında artarak 104 milyon 13 bin 807 dolar olduğunu ifade eden Gürdoğan, bu rakamın yeterli olmadığını, bu rakamın daha üst noktalara ulaştırılması gerektiğini vurguladı. Gürdoğan, "Rusya Federasyonu'na Doğu Karadeniz Bölgesi'nden yapılan ihracatın daha üst sıralara ulaşması amacıyla geliştirdiğimiz projeler kapsamında 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında Moskova'da düzenlenecek olan gıda sektörünün önde gelen uluslararası fuarı olan World Food Moscow Fuarı'nda stant açarak bölge ürünlerini ve ihracatçılarını tanıtacağız. Aynı etkinlikle eş zamanlı olarak gıda sektörü bölge iş adamlarından oluşan bir heyetle de sektörel ticaret heyeti programı düzenleyerek, Rus gıda sektörü firmaları ile bölge firmaları arasında iş görüşmeleri yapacağız" dedi.

"İşlenmiş gıda ürünlerinin ve imalatçı firmalarımızın tanıtımı yapılacak"

Fuar süresince info stantlarında yaş meyve ürünleri ve firmaları yanında işlenmiş gıda ürünlerinin ve imalatçı firmaların tanıtımı yapılarak, Doğu Karadeniz Bölgesi'nden Rusya Federasyonu'na yapılan ihracatın daha yüksek rakamlara ulaştırılmasını amaçladıklarını ifade eden Gürdoğan, "Bunun için de önümüzdeki dönemde fuarlar yanında, diğer ticaret heyeti organizasyonları düzenleyerek iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha üst noktalara ulaşması konusunda çaba sarf edeceğiz" diye konuştu. - TRABZON