Haberler » Ekonomi » Haber

Diyarbakırlı Besiciler Dertli: Hayvan Pazarlarında Fiyatlar İki Yıldır Değişmedi Ama Ete Yüzde 200 Zam Geldi

Kırmızı Etteki Fiyat Artışı Tartışılırken, Doğu ve Güneydoğu'nun En Büyük Canlı Hayvan Pazarının Bulunduğu Diyarbakır'daki Fiyatların İki Yıldır Neredeyse Değişmemesi Dikkat Çekiyor. Maliyetlerin Yüksekliği Sebebiyle Sattıkları Hayvanlardan Cüzi Miktarda Kâr Ettiklerini Belirten Üreticiler, Fiyatları Aracıların Yükselttiğini İleri Sürüyor.

Diyarbakırlı Besiciler Dertli: Hayvan Pazarlarında Fiyatlar İki Yıldır Değişmedi Ama Ete Yüzde 200 Zam Geldi

Kırmızı etteki fiyat artışı tartışılırken, Doğu ve Güneydoğu'nun en büyük canlı hayvan pazarının bulunduğu Diyarbakır'daki fiyatların iki yıldır neredeyse değişmemesi dikkat çekiyor. Maliyetlerin yüksekliği sebebiyle sattıkları hayvanlardan cüzi miktarda kâr ettiklerini belirten üreticiler, fiyatları aracıların yükselttiğini ileri sürüyor.

Türkiye'de son iki yılda 10 liradan 30 liraya kadar çıkan et fiyatlarının düşmesi için ithalatın önündeki engellerin kaldırılması isteniyor ancak hayvancılık yapanlar buna karşı çıkıyor. Her gün binlerce hayvanının satıldığı Diyarbakır Canlı Hayvan Borsası'nda müşteri arayan üreticiler, fiyatların iki yıldır değişmediğini ancak marketlerdeki et fiyatına yüzde 200'e yaklaşan zamlar yapıldığını belirtiyor.

Yıllardır besicilik yapan Aldülaziz Güven, "İki yıl önce bir koyun ortalama 300-350 TL'ye satılıyordu. Bugün aşağı yukarı aynı fiyata satılıyor. Son iki yılda başta yem olmak üzere birçok şeye zam geldi. Hayvan fiyatı değişmezken, marketlerde, kasaplarda neden sürekli fiyat artıyor anlamıyoruz." diyor. Diyarbakır'da her gün binlerce hayvanın satıldığını anlatan Güven, "İyi bir kuzu burada kilosu 13-14 TL'ye alınıyor. Marketlerde 20 TL'nin üzerinde bir fiyata satılıyor. Ortalama 30 kilogram et çıkan bir koyunun fiyatı en fazla 400 TL. Yani kasap ya da markete kilosu yine 13-15 TL arasına mal oluyor. Ama marketlerdeki fiyata baktığımızda bugün 20-25 arası, büyükşehirlerde 30 TL'ye yakın. Burada asıl mağdur olan üretici ile tüketicidir." şeklinde konuşuyor.

Üreticilerden Ahmet Katar ise şunları söylüyor: "Düvenin kilosunu 13 TL'den kasapları satıyoruz. Asıl kâr edenler kasaplardır. Üretici sürekli zarar ediyor. Hayvanı besliyoruz, büyütüyoruz, yemini veriyoruz, getiriyoruz buna rağmen 13 TL'den satıyoruz. Yüzde 100 fiyatını artıyorlar. Bunun yanında kasap sakatatını da ayrı satıyor. Yani zarar gören biziz."

Karacadağ bölgesinde hayvancılık yaptığını anlatan Abdullah Ölüm ise iki yıldır hayvanları aynı fiyata satmaları rağmen et fiyatlarının sürekli artığına şaşırdığını söylüyor. Ölüm, "Biz hayvanlarımızı burada kilosunu 12-14 TL arasında satıyoruz. Buradan alınan etler yüzde 100 kârla vatandaşa satıyorlar. Biz köy peyniri 6 TL'den satıyoruz. Marketlerde 13 TL'ye veriliyor." şeklinde konuşuyor.

(CİHAN)