Diyarbakır Zırhlı Aracın, 85 Yaşındaki Kadına Çarpma Anı Güvenlik Kamerasında

Diyarbakır Zırhlı Aracın, 85 Yaşındaki Kadına Çarpma Anı Güvenlik Kamerasında

Zırhlı aracın, 85 yaşındaki kadına çarpma anı güvenlik kamerasındaDiyarbakır'ın Lice ilçesinde, trafiğe kapalı caddede kullandığı zırhlı araçla, Pakize Hazar'a (85) çarparak, ölümüne neden olan uzman çavuş S.K.

Zırhlı aracın, 85 yaşındaki kadına çarpma anı güvenlik kamerasında


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde, trafiğe kapalı caddede kullandığı zırhlı araçla, Pakize Hazar'a (85) çarparak, ölümüne neden olan uzman çavuş S.K.'nın (26) 'taksirle ölüme sebebiyet verme' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi. Zırhlı aracın yaşlı kadına çarpma anına ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri dava dosyasına girdi. Görüntülerde, park halinde bulunan zırhlı aracın, trafiğe kapalı caddede yürüyen yaşlı kadına çarparak, üstünden geçtiği görüldü.


Lice ilçesinde 14 Haziran 2017 günü yaşlılık maaşını almak için trafiğe kapalı Mümin Ağa Caddesi'ndeki PTT binasına giden Pakize Hazar, Jandarma Komutanlığı'na ait zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kazaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan zırhlı araç sürücüsü uzman çavuş S.K. (26), ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, uzman çavuş S.K.'nın 'Taksirle ölüme sebebiyet verme' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.


ADLİ TIP SANIĞI, JANDARMA ÖLENİ KUSURLU BULMUŞTU


İddianamede; olay günü şüphelinin park halinde bulunan 21 JAA 079 plakalı askeri zırhlı araca binip, hareket etmesi sırasında, aracın önünden yürüyerek geçen Pakize Hazar'a çarptığı ifade edildi. Sağ ön tekerin yaşlı kadının üstünden geçmesi sonucu ölüm olayının meydana geldiği belirtilen iddianamede, Adli Tıp Kurumu raporuna göre, şüphelinin asli kusurlu, Pakize Hazar'ın ise kusursuz olduğu kaydedildi. Kazadan sonra Lice Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan kusur raporunda, sanık S.K'nin kusursuz, olayda ölen Pakize Hazar'ın ise dikkatsiz ve tedbirsiz davrandığı gerekçesiyle tam kusurlu olduğu belirtildi. Hazar ailesinin itirazı üzerine Ankara Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'nce hazırlanan raporda ise Pakize Hazar'ın araç şoförü S.K'nin görüş alanına girdiği ve caddenin trafiğe kapalı olduğu belirtilerek, zırhlı araç sürücüsü S.K'nin yüzde 100 kusurlu olduğu kaydedildi.


SANIK UZMAN ÇAVUŞ HAKKINDA YAKALAMA KARARI


İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuksuz sanık S.K.'nın yargılamasına Lice Asliye Ceza Mahkemesi'nde, 14 Şubat 2018 günü başlandı. Mahkeme, ilk duruşmaya katılmayan sanık S.K.'nın savunmasının alınması için hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Sanığın, savunması alındıktan sonra serbest bırakılmasına karar veren mahkeme, Lice Jandarma Komutanlığı'nden kazaya karışan zırhlı aracın dışarıyı gösteren kamerasının olup olmadığının sorulmasına hükmetti.


YOL, TRAFİĞE KAPALI DEĞİLDİ


Hakkındaki yakalama kararı üzerine 16 Şubat günü ifadesi alınan sanık S.K., araç hareket ettiği esnada Pakize Hazar'ı görmediğini belirterek, "Çarptığım esnada kör noktada bulunuyordu. Ben şahsı görmedim. Daha sonra askerin bana dur ihtarı yapması üzerine durdum. O tarihte olayın olduğu yer trafiğe kapalı değildi. Olay bir kazaydı. Suç işleme kastım ve kusurum yoktur. Ben de olaydan dolayı üzüntülüyüm."dedi.


KAZA ANI GÜVENLİK KAMERASINDA


Mahkemenin talebi üzerine olay yerini gören güvenlik kamerası görüntüleri dava dosyasına girdi. Görüntülerde, elinde baston bulunan yaşlı kadın, PTT şubesi önünde park halindeki Kirpi aracın önünden geçmeye çalışıyor. Yaşlı kadının, zırhlı aracın önünden geçmesi sırasında, araç bir anda hareket ediyor. Bu sırada aracın Hazar'a çarpacağını fark eden bir vatandaş, zırhlı araca elleriyle işaret ederek, içindekileri uyarıyor. Bu sırada Pakize Hazar, durmayan aracın sağ tekerleği altında kalırken, araç Hazar'ın üstünden geçerek yoluna devam ediyor. Davanın son celsesinde tanık olarak dinlenen Pakize Hazar'ın 75 yaşındaki kardeşi Hasret Yaşarer, olay anında PTT şubesi civarındaki tüm yolların trafiğe kapalı olduğunu söyledi. Duruşma eksiklerin tamamlanması için ertelendi.

Kaynak: DHA