Altı İlde Sokağa Çıkma Yasağı

Altı İlde Sokağa Çıkma Yasağı
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Diyarbakır, Batman, Mardin'in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçeleri, Van Erciş ve Siirt Kurtulan'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Türkiye genelinde Kobani'deki IŞİD saldırılarını protesto için düzenlenen gösterilerde en az 14 kişi hayatını kaybetti. Şiddet olaylarının tırmandığı yerlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Diyarbakır ve Batman geneli, Mardin'in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçeleri ile Van'ın Erciş ve Siirt'in Kurtulan ilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Öte yandan Muş’un Varto ilçesinde yaşanan olayların ardından 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu arada Diyarbakır, Hakkari, Van ve Batman'da eğitime bir gün ara verildi.

22 YIL ÖNCE UYGULANDI

Sokağa çıkma yasağı en son Olağanüstü Hal’in devam ettiği 22 yıl önce bu kadar geniş kapsamlı ilan edilmişti. 21 mart 1992’de Nevruz kutlamalarında çıkan olaylarda 38 kişinin hayatının kaybetmesinin ardından 4 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

İL İL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Batman: İl geneli... (Merkez dahil 6 ilçesi var)
Diyarbakır: Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir, Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy ve Kulp ilçeleri ile dış ilçeler Bismil, Silvan ve Lice ilçeleri (9 Ekim perşembe günü saat 06.00’ya kadar)
Muş: Varto (2 gün)
Siirt: Kurtalan
Van: Erciş
Mardin: Kızıltepe Nusaybin, Dargeçit, Mazıdağı, Derik ve Savur

DİYARBAKIR VE BATMAN'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Diyarbakır Valiliği ve Batman Valiliği, şehirde iki gündür devam eden olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı. Öte yandan Batman'da en son sokağa çıkma yasağı 4 Eylül 1993 tarihinde, Diyarbakır'da ise en son 1990 yılında ilan edilmişti.

HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ'NDE EĞİTİME ARA VERİLDİ

Hakkari'de yaşanan olaylardan dolayı üniversitede eğitim öğretime ara verildiği bildirildi. Gün boyu devam eden olayların ardından alınan karar gereği Hakkari Üniversites'nde yarından itibaren 13 Ekim 2014 tarihine kadar eğitim öğretime ara verildiği belirtildi.

VAN'DA YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ'NDE EĞİTİME BİR GÜN ARA VERİLDİ

Van'da, Kobani'ye yönelik saldırılar nedeniyle çıkan olaylar üzerine Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde eğitime bir gün ara verildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, yarın eğitim öğretime ara verildiği belirtildi. Açıklamada, "İlimizde meydana gelen olaylar nedeniyle 08 Ekim 2014 Çarşamba günü eğitim ve öğretime bir gün ara verilmiştir" denildi.

DİYARBAKIR'DA İLK VE ORTA DERECELİ OKULLARDA EĞİTİME 1 GÜN ARA

Diyarbakır Valiliğince ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 günlük ara verildiği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada, alınan karar gereğince yarın ilk ve orta dereceli okullarla Halk Eğitim Merkezlerinin 1 gün süreyle tatil edildiği belirtildi.

BATMAN VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Batman Valiliği, iki gündür olayların sürdüğü kentte ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yarın, kentteki tüm okullarda da eğitime bir gün ara verildi.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, bu akşam saat 22.00'dan sabah saat 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağının uygulanacağı belirtildi.

DİYARBAKIR'DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UZATILDI

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada; "5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince ilimiz merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçeleri ile dış ilçeler Bismil, Silvan ve Lice ilçelerinde ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 07.10.2014 günü saat: 22.00'den, 08.10.2014 günü sabah saat 07.00'ye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yapılan değerlendirme sonucu sokağa çıkma yasağı Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy, Kulp İlçeleri de dahil edilerek 09.10.2014 Perşembe günü sabah 06.00'ya kadar uzatılmıştır. Şehrimizin huzuru, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bakımından sokağa çıkma yasağına uyulması büyük önem arz etmektedir. Güvenlik, sağlık (112 Komuta Kontrol, 112 Acil Sağlık İstasyonları, hastanelerde vardiye değişimleri), itfaiye, su, doğalgaz, elektrik, ulaşım idaresi çalışanları hariç diğer kamu görevlileri idari izinli olacaktır."

MARDİN'İN 7 İLÇESİNDE SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

Mardin'in Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Dargeçit, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçelerinde valilik kararıyla saat 17.00'dan itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ilçelerde polis, camiler ve belediyelerden yapılan anonslarla halka duyuruldu. Mardin'in ilçelkerinin ardından Van’ın Erciş ilçesinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN KURTULAN'DA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Akşam saatlerinde de Siirt'in Kurtulan ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağının olduğu saatlerde Siirt’in Kurtalan ilçesinde IŞİD protestolarında 2 kişi hayatını kaybetti, 13 kişi yaralandı.

MUŞ'UN VARTO İLÇESİNDE 2 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Muş’un Varto ilçesinde yaşanan olayların ardından 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildi. IŞİD'in Kobani'ye girmesinin protesto edildiği Varto'da ilçe savaş alanına döndü. Bugün çıkan olaylarda Hakan Buksur adlı bir göstericinin hayatını kaybetmesi ve biri ağır 6 kişinin yaralanmasının ardından ilçedeki olaylar büyüdü. İlçedeki eylemciler, 4 okulu ve 2 kamu binasını ateşe vermesinin ardından Varto Kaymakamlığı sokağa çıkma yasağı kararı aldı.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada, ilçede 2 günlük sokağa çıkma yasağı kararı alındığı belirtildi. Öte yandan ilçedeki gerginliğin halen devam ettiği bildirildi.

ERCİŞ'DE DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Van’ın Erciş ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Van Valiliğinden yapılan açıklamada, IŞİD protestoları nedeniyle çıkan olaylar sonucu saat 18.00’den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği bildirildi.

MARDİN VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada, Kızıltepe ve Nusaybin ilçeleri başta olmak üzere ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerinde saat 17.00 itibarıyla ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.

DİYARBAKIR'DA 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Diyarbakır’da önceki gün başlayan eylemler, dün devam etti. Ofis Semti’ndeki bir görenci yurdunda bulunan Atatürk büstü, öğrenciler tarafından binadan aşağıya atıldı, tekmelendi. Kent merkezindeki banka şubeleri ve ATM’lerine zarar verildi. Protestoların arttığı akşam saatlerinde, iddiaya göre PKK yanlılarıyla Hizbullahçılar arasında çatışma çıktı. Çatışmada 8 kişinin öldüğü bildirildi. Kentte ilk ve orta dereceli okullar bugün tatil edildi. Sur İlçesi Gazi Caddesi üzerinde bulunan Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde nöbet tutan polislerin üzerine uzun namlulu silahla ateş açıldı. Bir polis yaralandı. 2 güvenlik görevlisi molotof ve taş atılması sonucu yaralandı.

DİYARBAKIR'DA TRİLYONLUK İŞ YERİNDE YANGIN ÇIKTI

Diyarbakır'ın en büyük markalarından biri olan ve Diyarbakır Ticaret Odası eski Başkanı Mehmet Kaya'nın da ortağı olduğu Buket Lahmacun ateşe verildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yanında bulunan iş yerinde yaklaşık 100 kişi çalışıyor. Geçtiğimiz yıl trilyonlar harcanarak özel olarak inşa edilen iş yeri göstericiler tarafından ateşe verildi ve halen yanmaya devam ediyor.

DİYARBAKIR'DA AK PARTİ İLÇE BAŞKANLIĞI BİNASI ATEŞE VERİLDİ

Öte yandan AK Parti Diyarbakır'ın Merkez Kayapınar İlçe Başkanlığı binası göstericiler tarafından ateşe verilerek yakıldı. İlçe binası kullanılamaz hale gelirken, olay sırasında binada kimsenin bulunmaması faciayı önledi. Ak Parti yöneticileri, olaylarla ilgili olarak İŞİD'in bahane edilerek Diyarbakır'a ve AK Parti'ye yapılan saldırıları tasvip etmediklerini belirterek, sağduyu çağrısında bulundu.

DİYARBAKIR'DA GÖSTERİCİLER İKİ BANKA BİNASINI ATEŞE VERDİ

Diyarbakır'da IŞİD'ın saldırılarını bahane eden yüzleri maskeli grup iki bankayı ateşe verirken, MOBESE kameralarını da tahrip etti. IŞİD’in saldırılarını bahane eden grup, kentin birçok sokak ve caddelerinde barikatlar kurup ateşler yaktı. Kamu kurum ve kuruluşlarının binalarını, resmi plakalı araçları ve bankaları hedef alan göstericiler, polise taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı.


Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları (61)
CÖZÜM: Hapishanedeki sapik ve katiller serbest birakilip diyarbakira yerlestirilsin, asker ve polis onlari korusun
SEHİD EVLADİ: isverenler iscilerini süzgecten gecirsin, bunlara ekmek vermenin vebali var
SSBARİSS: millet Ay'' a cikiyor biz daha sokaga cikamiyoruz :)) türkiye 30 yil geriye gitti gecmis olsun dönüsü olmayan bir yol basladi(START)
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title