Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Unesco Listesinde

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Unesco Listesinde

Almanya’nın Bonn şehrindeki toplantıda Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmasına karar verildi.

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Unesco Listesinde

Almanya'nın Bonn şehrindeki toplantıda Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmasına karar verildi.

UNESCO listesine alınan Surlar ve Hevsel Bahçeleri ile ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya Kültür mirası listesine alınmasının mutluluğunu yaşadıklarını ve son 3 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili kamu kurumlarının yer aldığını belirtti. Vali Aksoy, "Yereldeki sivil toplum örgütleriyle yürütülen hummalı ve titiz çalışmalar sonunda böyle bir haber almak bizi çok mutlu etti. Bu kararın Diyarbakır'ımıza çok yönlü getirileri olacağını düşünüyorum. Başta sahip olduğumuz eşsiz tarihi kültürel mirasın dünya çapında tanınması olmak üzere, şehrimize gelecek yerli ve yabancı turist sayılarını daha da yukarılara çıkarmasına yönelik önemli getirileri olacaktır. Diyarbakır Surları dünyanın en eski yapılarından birisidir. Hevsel Bahçeleri de Dicle'nin kıyısında kurulan verimli, bereketli toprakların üzerinde yer alan önemli bir kültür mirasımızdır. Adaylık süreci boyunca konuyu yakından takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik olmak üzere emeği geçen herkese bir kez daha şükranlarımı sunarım" dedi. - DİYARBAKIR