Diyarbakır-şanlıurfa Kalkınma Ajansı Şutso'da Toplandı

Diyarbakır-şanlıurfa Kalkınma Ajansı Şutso'da Toplandı

Yaklaşık 6 Ay Önce Kurulan Diyarbakır-şanlıurfa Kalkınma Ajansı'nın İkinci Olağan Toplantısı Şanlıurfa Ticaret Sanayi Odası'nda (Şutso) Yapıldı.

Diyarbakır-şanlıurfa Kalkınma Ajansı Şutso'da Toplandı

Yaklaşık 6 ay önce kurulan Diyarbakır-Şanlıurfa Kalkınma Ajansı'nın ikinci olağan toplantısı Şanlıurfa Ticaret Sanayi Odası'nda (ŞUTSO) yapıldı.

Diyarbakır-Şanlıurfa Kalkınma Ajansı Meclis Başkanı Halil Dolap başkanlığı'ndaki toplantıya Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, iki ilin belediye başkanları, Diyarbakır Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası başkanları, Ticaret Borsası Başkanları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Diyarbakır-Şanlıurfa Kalkınma Ajansı Meclis Başkanı Halil Dolap, "Kalkınma ajansımızı hızlandırılacağız. Diğer ajansların seviyesini yakalamaya çalışacağız. Şanlıurfa ve Diyarbakır aynı problemleri yaşıyor. Bu anlamda beraber yol alacağız." dedi.

Toplantıda konuşan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, az gelişmişlik psikolojinden kurtulmamız gerektiğine işaret ederek şunları söyledi: "Sorunlar var ama devlet yapsın anlayışı yanlış. Devlet yapsın zihniyetinden kurutulmamız gerekiyor. Hep beraber çözümü aramalıyız. Herkes elini taşın altına koymalı. Bu coğrafya Halil İbrahim bereketinin gerçekleştiği yer. Burası yukarı Mezopotamya bir tarafta ırmaklar var tarih var; ama fakirlik fukaralık bizleri yakıyor. Biz buranın sakinleri olarak çözümün bizden başladığını bilmeliyiz. Çözümü üçüncü bir kişiden beklememeliyiz. Ama büyük görevler bizlere düşüyor. İşte yatırım amaçları bunun için önemlidir."

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu da seçilmiş ve atanmışların el ele bu kalkınma ajansında hizmet edeceğini aktararak, bu konuda geç kalınmış sayılmayacağını ifade etti. Vali Mutlu, bu seneki bütçeyi Ağustos'ta yapıp projelere kaynak aktarılacağını, bir sonraki toplantının ise 4 Aralık 2009'da Diyarbakır Ticaret Borsası'nda yapılacağını söyledi. (CİHAN)

Kaynak: CHA