Diyarbakır: Oks Durum Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Diyarbakır: Oks Durum Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2005-2006 eğitim öğretim yılının OKS durum değerlendirme toplantısı yapıldı.

Diyarbakır: Oks Durum Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2005-2006 eğitim öğretim yılının OKS durum değerlendirme toplantısı yapıldı.

Öğretmenevi'nde yapılan değerlendirme toplantısına Kaymakam Veysel Beyru, Milli Eğitim Müdürü Seyithan Erboğa, Şube Müdürleri, Halk Eğitim Müdürü Nimet Polattağ, Okul Aile Birliği başkanları, veliler, öğrenciler, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Toplantıda konuşan Kaymakam Beyru, eğitim konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarını ifade ederek, "Eğitime geçmişte yaptığımız çalışmaları geleceğe yönelikte daha verimli daha kaliteli bir şekilde yapılanması için çalışmalarımız devam etmektedir. Anadolu Lisesi'nin açılması elbette ki, ilçemiz adına sevindirici bir gelişmedir. Bununla birlikte, bakanlık ile yaptığımız görüşme neticesinde ekim ayında ikinci lisenin temeli atılacak. Belki bu yıl mevcut lisede sıkıntı yaşarız ama önümüzdeki yıl bu sıkıntı kesinlikle aşılmış olacaktır. Köylerden eğitime kazandırılan kız öğrencileri ve Anadolu Lisesi'nde kayıt yaptıracak kız öğrencilerimiz için de bakanlıktan yurt talebinde bulunduk. Sayın Milli Eğitim Baklanı Hüseyin Çelik, bize yurt sözünü verdi; ancak yurdu yapılacak arsayı henüz temin etmedik. Bu yurdun yapılması için bir kampanya başlatmış bulunmaktayız. 'Arsayı bağışla, adını yaşat' adlı kampanya çerçevesinde arsa bağışında bulunan vatandaşımızın ismi verilecek. Bu konuda tüm Silvanlı hemşehrilerimin duyarlı davranmalarını bekliyorum. Sosyal Destek Projesi kapsamında çalışmalarımıza da başlamış bulunmaktayız. Köy okullarının standartlarını yükseltmek için adeta eğitim seferberliği başlatmış bulunmaktayız. Derslik yetersizliği bulunan köy okullarımız ve harabe görünümündeki lan okullarımızda bu çalışmalarımıza hız vereceğiz. Eğitim alanlarında daha yapacağımız çok işimiz var. Artık vakit kaybetmeye gerek yok, nereden başlanacaksa o doğrultuda projelerimizi yapıp çalışmalarımıza başlayacağız" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Seyithan Erboğa ise, öğrencilerin başarı durumunu değerlendirmek üzere toplandıklarını belirterek, "İlçe Kaymakamlığımızın destekleriyle Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Halk Eğitim Müdürlüğümüzün bünyesinde çeşitli kurslar düzenledik. Bu kurslar sonunda 96 öğrencimiz OKS sınavlarında başarı göstermiştir. Bu başarılarımızın daha da yükseltilmesi için okul, veli ve öğrenci diyaloglarını geliştirerek büyük başarılar elde etmek için çalışmalar yapmalıyız. Bu kurslara başlarken velilerimiz bizleri yalnız bırakmasınlar. En az onların da bu öğrencilerle ilgilensinler. Öğrenci sadece 6 saat bizlerle beraberdir. Geri kalan zamanları velilerin yanında geçirmektedir. Velilerde eğitimciler kadar ilgilenirse başarıda kaçınılmaz olur. OKS sınav sonuçlarının ilk yerleştirme de 96 olan başarı sayımız ikinci yerleştirmede 120'lere çıkması bekleniyor" diye konuştu.

Kaynak: İHA