Diyarbakır'da Kürt Film Günleri Sona Erdi

Diyarbakır'da Kürt Film Günleri Sona Erdi

Sinema Evi ve İsmail Beşikçi Vakfının Diyarbakır'da ortaklaşa düzenlediği, Kürt Film Günleri sona erdi.

Diyarbakır'da Kürt Film Günleri Sona Erdi

Sinema Evi ve İsmail Beşikçi Vakfı’nın Diyarbakır’da ortaklaşa düzenlediği, 'Kürt Film Günleri' sona erdi. Üç gün süren etkinlik kapsamında 20 kısa film gösterildi. Film günleri, dün akşamki son gösterimin ardından sona erdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılan etkinliğin açılışına Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kültür Bakanı Xalit Doskî, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Sinema Daire Başkanı Ebas Ebdulrezaq,Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanları Selim Kurbanoğlu ve Ülkü Baytaş, Kültür ve Turizm daire Başkanı Muharrem Cebe, İsmail Beşikçi Vakfı’ndan Roşan Lezgîn, Sinema Evi'nden Zana Hama ile birçok sinemasever katıldı.

Film günleriyle ilgili konuşan İsmail Beşikçi Vakfı yöneticilerinden Roşan Lezgîn tarih, kültür, sanat, sosyoloji ve antropoloji alanlarında halka hizmet etmek için Kürtlerin büyük bir dostu olan İsmail Beşikçi adına vakıf kurduklarını söyledi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kültür Bakanı Xalid Doskî ise Kürdistan'ın manevi ve tarihi başkenti tarihi Amed'te olmaktan mutlu olduklarını belirterek, "Biz inanıyoruz ki Kürdistan'ın dört parçasından katılımlar olmazsa, kültürümüz canlı kalmaz. Bu etkinlik birbirimizi tanıma ve görüş alışverişinde bulunmamız açısından çok önemli ve gereklidir. Bu yüzden biz daha çok bir araya gelmeliyiz ve diyalogları artırmalıyız." şeklinde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise "Kürdistan halkı kendine sınırsız bir yaşam kurmuş, her renk, her fikir, ressamların tuvali gibi birlikteler. Biz bugün gözlerimizle gördüğümüz için mutluyuz." dedi.

Program kapsamında Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kültür Bakanı Xalid Doskî ile beraberindeki heyet, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’yı ziyaret etti. Eş Başkan Gültan Kışanak ziyaretin kendileri açısından çok önemli olduğunu söyledi.