Diyarbakır Kanser ile Mücadeleyi Kaybeden Berna Öğretmenin Eserlerini Eşi Sergiledi
Haberler » Güncel » Diyarbakır Kanser ile Mücadeleyi Kaybeden Berna Öğretmenin Eserlerini Eşi Sergiledi - Haber

Diyarbakır Kanser ile Mücadeleyi Kaybeden Berna Öğretmenin Eserlerini Eşi Sergiledi

Kanser ile mücadeleyi kaybeden Berna öğretmenin eserlerini eşi sergilediDİYARBAKIR'da, Olgunlaşma Enstitüsü'nde Görsel Sanatları öğretmeni iken 4 yıl boyunca meme kanserine karşı verdiği mücadeleyi kaybeden ve bu mücadelesi sırasında resimler yapan öğretmen Berna Tilki'nin eserleri eşi Aziz...

Kanser ile mücadeleyi kaybeden Berna öğretmenin eserlerini eşi sergiledi


DİYARBAKIR'da, Olgunlaşma Enstitüsü'nde Görsel Sanatları öğretmeni iken 4 yıl boyunca meme kanserine karşı verdiği mücadeleyi kaybeden ve bu mücadelesi sırasında resimler yapan öğretmen Berna Tilki'nin eserleri eşi Aziz Tilki tarafından yeni kurulan A4 Sanat Atölyesi'nde sergilendi. Eşinin hayatını kaybetmeden son gün bile okula gelerek öğrencilerine ders verdiğini söyleyen Aziz Tlki, Eşimin vefatının ardından hem onu anmak, hem de çalışmaları gün yüzüne çıkarmak açısından böyle bir sergi organize ettikdedi.


Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü'nde 1998 yılında mezun olan Berna Tilki, mezuniyetinin ardından Elazığ Lisesi'nde göreve başladı. 3 yıl Elazığ'da görev yapan Tilki, 2001 yılında Olgunlaşma Enstitüsü'nde Görsel Sanatları Öğretmenliği'nde resim öğretmeni olarak göreve başladı. 2012 yılında, meme kanseri teşhisi konulmasıyla uzun süre kanserle mücade eden Tilki, bu mücade esnasında bir yandan resem ve rölyef yaparken sevdiği mesleğini de aksatmadı. 4 yıl boyunca kanserle mücade eden Tilki, 2016 yılının Eylül ayında hayatını kaybetti. 2 çocuk annesi Tilki'nin kendisi gibi resim öğretmeni olan eşi Aziz Tilki, kentte ilk kez 'A4' adını verdiği Sanat Atölyesininin açılışını, meme kanseri mücadele sırasında eşinin yaptığı resimleri sergileyerek açtı.


'KANSER OLDU, ÜRETKENLİĞİNİ BIRAKMADI'


Tilki'nin 4 yıl boyunca meme kanseriyle mücadele ettiği esnada yaptığı resimler sergilenirken, eşi Aziz Tikli, eşi Berna Tilki'nin anısını yaşatmak için sergiyi açtığını söyledi. Aziz Tilki, Eşim 15 yıl boyunca Diyarbakır Olgunlaşma Enstitüsü'nde görev yaptı. Bugün burada sergilediğimiz çalışmalar eşimin meme kanserine yakalandığı esnada yaptığı çalışmalardır. Zaman içerisinde eserlerini biriktirmişti. Vefatının ardından hem onu anmak hem de çalışmaları gün yüzüne çıkarmak açısından böyle bir sergi organize ettik. Bu sergiyi A4 Sanat Atölyesi'nde yapmayı uygun gördük. Eşim 2012 yılında meme kanserine yakalandı. O dönem kansere karşı büyük bir mücadelesi oldu ve üretkenliğini bırakmayıp, çalışmalarına devam etti. Vefat etmeden bir gün önce bile okula gelip öğrencilerine ders verdidedi.


Berna Tilki'nin 2 kızı ise, annelerinin eserlerinin sergilenmesinde gurur duyduklarını dile getirerek, bu eserleri herkesin görmesi gerektiğini söyledi.


A4 Sanat Atölyesi yetkilisi Güzel Sanatlar Lisesi öğretmeni Rıdvan Kuday ise, Diyarbakır'da herkesin bu atölyeden faydalanabileceğini ifade ederek, Daha çok Diyarbakır'da yaşayan genç, üretken sanatçı adayları için açılan bir mekan. Burada atölye desteği sunuyoruz. İstedikleri zaman buraya gelip eserlerini sergileyebilirler diye konuştu.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Diyarbakır Kanser ile Mücadeleyi Kaybeden Berna Öğretmenin Eserlerini Eşi Sergiledi

Manşet

Haberler