Diyarbakır İnsan Hakları Kurulu, Muhtarlarla Biraraya Geldi

Diyarbakır İnsan Hakları Kurulu, Muhtarlarla Biraraya Geldi

Diyarbakır İl İnsan Hakları Kurulu, Mahalle Muhtarlarıyla Düzenlenen Yemekli Toplantıda Biraraya Geldi.

Diyarbakır İnsan Hakları Kurulu, Muhtarlarla Biraraya Geldi

Diyarbakır İl İnsan Hakları Kurulu, mahalle muhtarlarıyla düzenlenen yemekli toplantıda biraraya geldi.

Diyarbakır İl İnsan Hakları Kurulu, il genelinde bulunan mahalle muhtarlarıyla bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında biraraya geldi. İnsan Hakları Kurulu toplantısına Diyarbakır Vali Vekili Erhan Koyuncu, Vali Yardımcısı ve İnsan Hakları Kurulu Başkanı Suat Seyitoğlu, Sağlık İl Müdürü Namık Kemal Kubat, Diyarbakır Müftü Vekili Mesut Örnek, Kamer temsilcisi Nilgün Yıldırım, kurul üyeleri ve mahalle muhtarları katıldı. Toplantının açılışında kısa bir konuşma yapan Vali Vekili Erhan

Koyuncu, muhtarların insan hakları toplantısına gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür etti.

Sponsorluğunu Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın yaptığı yemekli toplantıda, muhtarlara İnsan Hakları Kurulu'nun kuruluşu, faaliyetleri ve amaçları konusunda bilgi verildi.

Kurul Başkanı Seyitoğlu, "İl İnsan Hakları Kurulu tamamen sivil toplum örgütlerinden oluşuyor. Kurul, insan hak ve ihlalleri konusunda bugüne kadar gelen bütün başvurulara büyük bir titizlikle eğilmiştir. Diyarbakır İnsan Hakları Kurulu Türkiye'nin en aktif ve en fazla hizmet veren kuruludur. Kurulda her üye kendi fikrini çok açık ve demokratik bir şekilde dile getiriyor" dedi.

Daha sonra İl Sağlık Müdürü Namık Kemal Kubat, küçük yaşta evlilik, erken doğum, aşılama ve Yeşil Kart gibi konularda yaşanan insan hakları ihlalleri ve bu konuda kurumsal olarak yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Diyarbakır Müftü Vekili Mesut Örnek ise, insan hak ve ihlallerini dini boyutta ele aldı. Özellikle erkeğin kadına karşı sorumlulukları olduğuna vurgu yapan Müftü Vekili Örnek, "İslamiyet'te insan hakları net bir şekilde belirlenmiştir. Özellikle kadına yönelik şiddet ve bu alanda yaşanan hak ihlalleri konusunda Yüce Yaradan kadınları erkeklere emanet etmiştir. Kadınlar bizlere Allah'ın bir emanetidir" dedi.

Ardından Kadın Merkezi (KAMER) temsilcisi Nilgün Yıldırım, kadına yönelik insan hak ihlalleri, KAMER'in faaliyetleri ve amaçları ile muhtarlarla ortak çalışma konusunda bilgilendirmede bulundu.

Toplantı, çeşitli afiş ve broşürlerin dağıtılmasıyla sona erdi.

(FA-FA-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA