HDP'li Yıldırım: CHP'nin "Hayır" Kavramını Ciddi Bir Şekilde Eleştiriyoruz - Haberler
Haberi Paylaş

HDP'li Yıldırım: CHP'nin "Hayır" Kavramını Ciddi Bir Şekilde Eleştiriyoruz

HDP'li Yıldırım: CHP'nin
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, CHP'nin referandumda yapacağı "hayır" kampanyasına eleştirilerini yönelterek, "CHP, 100 yıllık statükoyu korumak için 'hayır' diyor'' dedi.

Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Cumhuriyet Halk Partisi'nin referandumda yapacağı "Hayır" kampanyasına eleştirilerini yönelterek, "CHP, 100 yıllık statükoyu korumak için 'hayır' diyor. Değişikliliği yapmak isteyenler de ülkeyi 200 yıl geriye götürmek istiyor. Biz ikisini de redediyoruz." dedi.

GAZETECİLERİN SORULARI YANITLANDI

Tukuklu bulunan Ahmet Türk'ün Diyarbakır'da KCK ana davasında görülen duruşmasını HDP Milletvekilleri Osman Baydemir, Meral Danış Beştaş, Nadir Bingöl, Feleknaz Uca, Nimettullah Erdoğmuş ile birlikte takip eden HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, duruşmanın ardından adliye önünde bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ahmet Türk'ün yargıladığı KCK ana davasının düşürülmesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, Balyoz, Odatv, Şike davasının düşürüldüğünü hatırlatarak, şunları söyledi: "8 yıl önce başlatılan operasyonunun Ahmet Türk, Ferhat Debe ve Ferhan Türk adlı Kürt siyasetçilerin ifadesinin alınması üzerine duruşması vardı. Ama şu bina maalesef, Kürtlerin söylediği her sözün, attığı her adımın, yaptığı her siyasetin, yerel yönetim hizmetlerinin dava konusu haline getirilmeye ve yargıya dönüştürülmeye çalıştığı bir binaya dönüştürülmüştür. Yani Kürdün normal yaşamı bile siyasi dava konusu yapılmaktadır. Bu yönüyle de bunların büyük bir çoğunluğu normal yaşamın günlük akışı içinde kabul edilebilecek söylem ve fiilerdir. Bir de bu davanın bir özelliği var.

''MAHKEMELER KÜRDE GELİNCE DEVAM EDİYOR''

Aynı dönemde açılmış olan ve ülkenin batısında görülen davaların hepsi ya yerel mahkemeler ya da temyiz mahkemeleri tarafından bir bir düşürülüp, sanıkların tamamı beraat ettiği, iddianameler ise neredeyse rejime dönük hazırlanmış bir kumpas iddianemeleri olarak kabul edildi. O dönem siyasi iktidarın ortakları yargıda, kollukta örgütlenmiş olan Gülen cemaatinin mensupları, ne zaman ki iktidara benzer bir yönelimi gerçekleştirdi ve iktidarla ortaklıkları bozuldu. Balyoz, kumpas, Odatv, şike davası ve adını sayamadığımız bir çok dava düşürülürken, siyasi iktadar tarafından terörist olarak adlandırılan savcıların hazırladığı iddianameler, hakimlerin sürdürdüğü mahkemeler bir tek sıra Kürde gelince hala devam ediyor ve siyasi iktadarla olan ortaklıkları bugün dahi sürüyor. Yani bunların Gülen cemaatinin devletin kurulu düzenine karşı bir darbe giriştiği doğru, ama iktidar söz konusu Kürtler olunca bugün dahi Gülen cemaatiyle ortaklığı sürdürdüklerini bu gibi davalarda görüp, izliyoruz."

"ADLİ TIP'A TÜRK'ÜN TAHLİYE EDİLMESİ İÇİN RAPOR ULAŞTI"

HDP'li Yıldırım, Ahmet Türk için hazırlanan sağlık raporunda tahliye edimesi gerektiği belirtilerek Adli Tıp'a ulaştığını, ancak mahkemenin henüz karar vermediğini de dile getirerek, "Bugünkü duruşmaya ilgi göstermemizin nedeni, Kürt siyasetinin ak saçlı, ak sakallı değerli büyüğü Ahmet Türk'ün duruşması olmasıydı. Ama, Ahmet Türk, bu davadan zaten tutuklu değil, Mardin'de görülmekte olan bir başka dava dosyasından tutuklu. O dosya ile alakalı da bizim gerek Ankara'dan takip ettiğimiz, gerekse de hukukçu arkadaşlarımızın Mardin'den takip ettiği bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Ahmet Türk, 74 yaşında. Sağlık sorunları yaşayaşan ve bu sağlık sorunları tutuklanmadan kamuoyunca biliniyordu. Ahmet Türk'ün hazırlandığı sağlık raporları Adli Tıp'a ulaştı ve tahliye edilmesi gerektiği yönde kanaatler açığa çıkmasına rağmen, bugün mahkemece bırakılmayışının bizim tarafımızdan yine siyasi bir kararın devamıdır. Elimizdeki bilgi Ahmet Türk'ün sağlık raporunun hazırlandığı ve Adli Tıp'tan geçtiğini ve mahkemenin hala neden bu raporun gereğini yerine getirmediğini anlamakta güçlük çekiyoruz.

''BÜYÜK UTANÇ DUYACAKLAR''

Bugünleri biz atlatacağız. Hem de siyasi mücadelemizle halkımızla, kurumlarımızla birlikte atlatacağız. Biz bugün tuksak olduğumuz için hiç bir zaman utanmayacağız. Toplumsal barışı bu ülkeye hediye etmek için bedel ödediğimizin farkındayız. Ama bu kadar hukuk dışılığı, bu darbe anayasasına aykırı uygulamaları devreye sokanlar yarın birgün az biraz barış koşullarına sahip olduğumuz zaman asla bugünkü uygulamaları savunamayacaklar, bundan büyük utanç duyacaklar. Ahmet Türk'ü yaklaşık 45 dakika görme şansımız oldu. 1-2 dakika da milletvekili arkadaşlarımızla birlikte yanına uğrayıp merhabalaştık. Sağlık durumun çok iyi olduğunu da ifade edemeyez, ama çok kötü bir sağlık koşullunun olduğunu da söyleyemeyiz." diye konuştu.

HDP'DEN CHP'NİN "HAYIR" KAMPANYASINA TEPKİ

Bir gazetecinin, CHP'nin Anayasa değişikliğinde referandumda "hayır" kampanyasını destekleyip desteklemeyecekleri ile ilgili bir soru üzerine Yıldırım, "Biz böyle bir cümleyi kabul etmiyoruz. CHP'nin 'hayır' kavramını ciddi bir şekilde eleştiriyoruz. CHP, 100 yıllık statükoyu korumak için 'hayır' diyor. Değişikliliği yapmak isteyenler de, ülkeyi 200 yıl geriye götürmek istiyor. Biz ikisini de red eden bir noktadan, bu ülke insanlarının kalıcı ve onurlu barışı barındıran, 80 milyon insanın kendini içinde gördüğü bir toplumsal sözleşmeyi hak ettiğine inanıyoruz. Buradan hareketle bizim çok güçlü bir 'hayır' kampanyasını tüm halkımız ve kurumlarımızla birlikte yürüteceğiz. Bu çalışmalarımızın CHP ile anılmasını çok doğru bulmayız." şeklinde konuştu.

HDP'li Yıldırım: CHP'nin Hayır Kavramını Ciddi Bir Şekilde Eleştiriyoruz

HDP'li Yıldırım: CHP'nin Hayır Kavramını Ciddi Bir Şekilde Eleştiriyoruz

HDP'li Yıldırım: CHP'nin Hayır Kavramını Ciddi Bir Şekilde Eleştiriyoruz

HDP'li Yıldırım: CHP'nin Hayır Kavramını Ciddi Bir Şekilde Eleştiriyoruz

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Halkların Demokratik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Ahmet Yıldırım, Diyarbakır, Politika, Güncel, Haber

title