Diyarbakır: Diyarbakır'da Tetanos Aşısı Kampanyası Sürüyor

Diyarbakır: Diyarbakır'da Tetanos Aşısı Kampanyası Sürüyor

2007 Yılı Sonuna Kadar Maternal ve Neonatal Tetanos'un (Mnt) Eliminasyonunu Sağlamak Amacıyla Geliştirilen Ulusal Eylem Planı Çerçevesinde, Diyarbakır Başta Olmak Üzere Toplam 58 İlde 24 Nisan-18 Mayıs 2006 Tarihleri Arasında Uygulanan Tetanos Aşı Günleri'nin 1. Turu Başarılı Bir Şekilde Tamamlandı.

Diyarbakır: Diyarbakır'da Tetanos Aşısı Kampanyası Sürüyor

2007 yılı sonuna kadar Maternal ve Neonatal Tetanos'un (MNT) eliminasyonunu sağlamak amacıyla geliştirilen Ulusal Eylem Planı çerçevesinde, Diyarbakır başta olmak üzere toplam 58 ilde 24 Nisan-18 Mayıs 2006 tarihleri arasında uygulanan Tetanos Aşı Günleri'nin 1. turu başarılı bir şekilde tamamlandı.

Edinilen bilgiye göre, kampanyanın 1. turunda Diyarbakır genelinde 15-49 yaş gurubu toplam 220 bin kişiye tetanos aşısı yapıldı ve yüzde 80 aşılama oranına ulaşıldı. Tetanos Aşı Günleri'nin 2. turu ise 28 Ağustos-17 Kasım 2006 tarihleri arasında sürüyor. Kampanyanın 2. turunda şu ana kadar 15-49 yaş gurubu toplam 180 bin bayan aşılandı ve yüzde 60 aşılama oranına ulaşıldı. Kampanyanın Ramazan ayı dolayısıyla pasif olarak devam ettiği, ancak Ramazan ayından sonra aktif olarak süreceği belirtildi.

Sağlık İl Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, müdürlük olarak yine 1. turda elde edilen başarıya ulaşmak istediklerini belirterek, "Diyarbakır'ın konumu itibariyle halkımızın önemli bir kısmının mevsimsel işçi olarak il dışında bulunması ve Ramazan ayının kampanyaya denk gelmesi nedeniyle tam olarak istenilen hedefe ulaşılamamıştır. Halkımızın il dışından dönmesi ve Ramazan ayından sonra yapılacak olan tamamlama turuyla birlikte hedefimiz olan yüzde 80 aşı oranına ulaşacağımızı ümit ediyoruz" dedi.