Diyarbakır: Diyarbakır'da Organik Tarıma Havzası Çalışmaları Başladı

Diyarbakır: Diyarbakır'da Organik Tarıma Havzası Çalışmaları Başladı

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde, organik tarıma havzası konsorsiyum çalışmalarının başladığı bildirildi.

Diyarbakır: Diyarbakır'da Organik Tarıma Havzası Çalışmaları Başladı

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde, organik tarıma havzası konsorsiyum çalışmalarının başladığı bildirildi.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi Yuva Köy mevkide kurulan Öneri Organik Tarım Havzası Pilot Bölge Çiftçileri Konsorsiyumu Çalışma Grubu'na Silvan Belediyesi Diyarbakır Ziraat Oda Başkanlığı ve Silvan Zirat Oda Başkanlarının da destek verdiğini ifade eden Abdullah Cevdet Azizoğlu, Yüksek Planlama Kurulu'nun onayladığı, Ulusal Tarım Destekleme Stratejileri'ne uygun, Diyarbakır İli Silvan İlçesi Yuva mevki merkezli, öneri organik tarım havzası (Ek: 1 pafta ) sınırlarının tescil ve İlanı Yasal prosedürleri gerekli olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği'ndeki (AB) başarılı tarım politikaları üreten Polonya, Hollanda ve Avusruya modellerinin AB kaynakları kullanımıyla, ülkemizde de proje sunumlarında kamu yönetimince örnek alınmasını talep ettiklerini belirten Azizoğlu, "Hükümetimizin ilgili birimlerine başvuruların iletilmesiyle Yuva Köyü Merkezli talebimizin işleme alınmasına ihtiyaç duyulmuştur. Anayasamızdaki fırsat eşitliği ve 25 artı 44 artı 45 ile 155 maddeleri ilkeleri dolayısıyla, organik tarım havzası oluşumunda, Kırsal Bölge Destek fonlarının tamamından, Teknoloji-Ekipman-Ürün-Dizayn Planlaması-çiftçilerimizin Eğitimi,Tohumluk- Sıvı Organik Gübre gibi tüm AB'ye uyum ve uluslararası finans kaynakları proje desteklerinde faydalanmak için gerekli başvuru talebimiz yapıldı. Hükümetimizin ilgili birimlerine iletilmesi için Diyarbakır'ın Silvan İlçesi Yuva Mevkii Öneri Organik Tarım Havzası sınırlarının tescil ve ilanı talebiyle, bir organik tarım havzası konsorsiyum Çalışma Grubu oluşturulması uygun görüldü. Grup ARIP tarım reformu AB'nin SAPARD ve IPARD ajansları emsal programlarda Pilot Bölge olarak faydalanması talep ettik. Konsorsiyum çalışma grubunun hedefi, AB'deki başarı tarım politikaları üreten Polonya, Hollanda ve Avusruya modellerinin Avrupa Birliği kaynakları kullanımıyla, ülkemizde de proje sunumlarında kamu yönetimince örnek alınmasını talebimizdir. Organik tarım ürünlerinin, AB genelinde 10 yıl ileriye dönük pazarının olduğu da bilinmektedir. Niyet mektubu tarafları, 59. hükümet yol haritası taraf edilen, organik tarım havzaları politikalarına katılıyoruz. Gereği için altyapı Pilot Bölge saha çalışmalarının kanunun ilgili birimlerince talep ettik. Bu talep mektubumuz okunarak, tanıklar huzurunda imzalandı" dedi.

Öneri Organik Tarım Havzası Pilot Bölge Çiftçileri Konsorsiyum Çalışma Grubu Temsilcisi Abdullah Cevdet Azizoğlu, Pilot Bölge seçilmeleri sebebiyle ileriki günlerde uzman ekipler tarafından saha çalışmaları kapsamında Teknoloji-Ekipman-Ürün-Dizayn Planlaması-çiftçilerimizin Eğitimi, Tohumluk-Sıvı Organik Gübre konularında bilgilendirme çalışmaları başlatılacağını kaydetti.

Kaynak: İHA