Diyarbakır: Diyarbakır'da Dilencilere 50 Ytl'lik Kredi

Diyarbakır: Diyarbakır'da Dilencilere 50 Ytl'lik Kredi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından başlatılan 'Mücadeleci Vatandaş Projesi' kapsamında dilencilere, dilenciliği bırakmaları halinde kredi verilecek.

Diyarbakır: Diyarbakır'da Dilencilere 50 Ytl'lik Kredi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından başlatılan 'Mücadeleci Vatandaş Projesi' kapsamında dilencilere, dilenciliği bırakmaları halinde kredi verilecek.

Asıl hedefi kadınlar olan ve 200 ile 2 bin YTL'lik kredilerle insanların küçük çaplı işler kurmasını, böylece az da olsa kimseye muhtaç olmadan geçimlerini sağlamalarını amaçlayan Mikro Kredi Projesi'ni hayata geçiren AK Parti Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül, bundan böyle kendi deyimiyle 'mücadeleci vatandaş'lara, yani dilencilere de "Mücadeleci Vatandaş Projesi" adı altında kredi verileceğini açıkladı. Gıda Bank'ın da kuruluşuna imza atan Akgül, "Dilenmek, insan onuruna uygun değildir" parolasıyla hareket ettiklerini ve bu nedenle dilenen insanlara kredi vererek kendi işlerini kurmalarını sağlayıp, dilenmelerini önleyeceklerini açıkladı. Resmi yazışmalarda dahi dilenciler için 'mücadeleci vatandaş' tabirini kullanan Akgül, projeyle bu kez dilenen kesimi hedef aldı. Proje kapsamında kentin çeşitli bölgelerinde dilenci arayan Milletvekili Aziz Akgül, bulduğu dilencilere kredi konusunda bilgi verdi. Dilenciliği bırakmaları halinde kredi vereceklerini anlatan Akgül, her konuda yardımcı olacaklarını ifade etti. Kürtçe konuşan 2 dilenciyi ikna eden Milletvekili Akgül'e dilenciler utandıklarını, ama mecbur kaldıkları için dilendiklerini söyledi.

Projeyle dilencilik yaparak geçimini sağlayanlara bu işten vazgeçerek kendi işlerini kurmaları için ilk etapta 50 YTL kredi vereceklerini belirten Akgül, "Mikro kredi uygulaması çerçevesinde yoksul kadınların mümkün olduğu kadar kendi kendilerine gelir getirici bir faaliyette bulunmalarına yönelik bir çalışma yürütüyoruz. Bu çerçevede dilenmek durumunda olan sokaktaki bu vatandaşlarımızın daha onurlu şekilde yaşamalarına katkı sağlamak için kredi vermeyi öneriyoruz. Kademeli olarak dilencilikten vazgeçmelerine yönelik projeyi başlattık. Projenin ismi de 'Mücadeleci Vatandaş Projesi'dir" dedi.

Dilencilerle irtibata geçtiklerini ve çok olumlu tepki aldıklarını kaydeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Akgül, "Bugün Diyarbakır'da dilencilerle irtibata geçtik ve onları ikna ettik. Bu öneriyi götürdüğümüz zaman inanılmaz duygusal anlar yaşadık. Onurlarını rencide eden bu atmosferden kurtaracak proje için büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, asla böyle bir çabanın içinde olmak istemediklerini ama ekonomik ve sosyal şartların ağırlığı altında yapacak başka bir şey düşünemedikleri için dilenciliğe yöneldiklerini anlattılar. Kredi önerdiğimiz andan itibaren önlerindeki mendili ve dilenmek üzere açtıkları kağıdı büyük bir hışımla toparlayıp kenara ittiler. İlk etapta karşılıksız kredi vereceğiz. İstedikleri zaman bize kredinin taksitlerini ödeyebilecekler. Ödedikleri sürece biz daha büyük kredilerle onlara destek vereceğiz. Sonunda mikro kredi üyesi olduklarında kendilerine onur belgesi vereceğiz. Böylece birer işadamı, işkadını olarak kendi kendilerine gelir gerici faaliyetlerine imkan sağlayacak adımlar atmış olacağız" diye konuştu.