Diyarbakır'daki Terör Saldırısı
Haberler » Politika » Diyarbakır'daki Terör Saldırısı - Haberler

Diyarbakır'daki Terör Saldırısı

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu, Diyarbakır'daki terör saldırısıyla ilin huzurunun hedef alındığını söyledi.

Diyarbakır'daki Terör Saldırısı

Milletvekili Mehmet , Diyarbakır'daki terör saldırısıyla ilin huzurunun hedef alındığını söyledi.

Ensarioğlu, Meclis'te gazetecilerin Diyarbakır'daki terör saldırısıyla ilgili sorusu üzerine, yaşamını yitiren Diyarbakır Barosu Başkanı 'nin, her kesimin itibar ettiği değerli bir hukuk adamı olduğunu belirterek, ölümünün herkesi derinden üzdüğünü ifade etti.

Galip Ensarioğlu, "Tabii Tahir Elçi olayı bir tesadüf müydü, çatışma ortasında mı kaldı, yoksa bilerek mi hedef alındı... Yani özellikle 15-20 gün önce sarf ettiği sözlerden dolayı tutuklama talebi ve kendi kişiliğinden kaynaklı durumu itibarıyla da hedef alınmış da olabilir. Ama çatışmanın arasında tesadüfen de yaşamını yitirmiş olabilir. Bunları söylemek için henüz erken. Ama her ne olursa olsun bütün Diyarbakır'ın huzuru hedef alınmıştır, bütün Diyarbakır hedef alınmıştır bu saldırıda" ifadesini kullandı.

Sur içinde 15 günü aşkın süredir barikatlarla, öz yönetim ilanlarıyla ve ağır silahlı görüntülerle devletin operasyona tahrik edildiğini dile getiren Ensarioğlu, "Bizler de bütün kesimlerle görüşerek, operasyonsuz bu işi çözer miyiz, çünkü sivil alanda insanlar öldüğü zaman siviller zarar görebiliyor, ölümlerin önüne geçebilir miyiz, bunun gayreti içindeydik" dedi.

Ancak iki gün önce yaşanan kısa süreli bir çatışmada tarihi köprünün ayağının zarar gördüğünü anımsatan Ensarioğlu, şunları kaydetti:

"Bugün Tahir Elçi, Baro olarak bu duyarlılığı, tarihi mekanların çatışmalarda zarar görmemesiyle ilgili bir duyarlılık ifade etmek için oradaydı. Kendilerinin bulunduğu yerin hemen ilerisinde barikat vardı, YDG-H'lilerin barikatı çok kısa mesafede. Geride de sokak girişinde bir polis aracı, aynı zamanda onların basın açıklaması yaptığı sırada taranarak bir polis şehit ediliyor. O olayın olduğu anda da barikatın gerisinden polislere doğru ateş açılıyor, grubun içindeki sivil polislere. Yani o basın açıklamasını takip eden ve korumakla görevli polislere ateş açılıyor. Tahir Elçi, tam da bu çatışmanın ortasında yaşamını yitiriyor. Bu kimin kurşunuyla, bilerek mi, bilmeyerek mi, bütün bunları ifade etmek için henüz erken ama olay bütün açıklığıyla ortaya çıkarılacak. Hemen Sayın İçişleri Bakanı'mızın da açıklamasında bölgeye müfettişler gönderildi, soruşturma başlatıldı. Net bir şekilde ortaya çıkarılacağı ifade edildi."

Kaynak: AA

Manşet

Haberler