Diyarbakır'da Yerel Yönetimler

Diyarbakır'da Yerel Yönetimler

Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesi, Arka Bahçe ve Kaldırım Düzenleme Çalışmalarından Sonra Ofis Semtinde Görüntü Kirliliğine Yol Açan Binaların Dış Cephelerinin Boyanması İçin Çalışma Başlattı.

Diyarbakır'da Yerel Yönetimler

Diyarbakır'ın Yenişehir Belediyesi, arka bahçe ve kaldırım düzenleme çalışmalarından sonra Ofis semtinde görüntü kirliliğine yol açan binaların dış cephelerinin boyanması için çalışma başlattı.

Diyarbakır'ın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Ofis semtinin kendi kimliğine kavuşması amacıyla önemli bir çalışma daha başlatıldı. 13 sokakta yürütülen yol ve kaldırım genişletme çalışmasıyla 3 yerde çalışmaları tamamlanan arka bahçe düzenlemesinin ardından, görüntü kirliliğine yol açan binaların dış cephelerinin kent dokusuna uygun biçimde boyanmasını öngören projeye start verildi. Proje için Kurt İsmail Paşa 2. Sokak, pilot bölge seçildi. Proje, Yenişehir Belediyesi Kültür Evi'nde düzenlenen bir toplantıyla söz konusu sokaktaki binaların yöneticilerine tanıtıldı. Proje hakkında bilgi veren Zabıta Müdürü Behçet Ekinci, ilk olarak Beyoğlu Belediyesi'nin uyguladığı projenin sonuçlarını fotoğraflı bir sunumla aktardı. Toplantıda söz alan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Teknik Sorumlusu Yasemin Noyan, Kurt İsmail Paşa 2. Sokak'ta arka bahçe düzenleme ve kaldırım çalışmalarının tamamlandığını, tespit edilen 29 binanın boyanmasıyla bu sokağın yepyeni bir görünüme kavuşacağını söyledi. Projeyi bina sakinleriyle birlikte hayata geçirmek istediklerini kaydeden Noyan, "Amacımız; sıvasıyla, boyasıyla, tabelalarıyla yıpranmış binaları sadece boyamak değil, binaların kimliğini değiştirmek, Diyarbakır'a yakışır bir hale getirmek. Bizler birer aracıyız. Gerekirse birlikte oluşturacağımız birer komisyonla bu işleri yapacağız. Birkaç boya firmasıyla görüştük" diye konuştu.

"EMLAK FİYATLARI ARTACAK"

Projenin, arka bahçe düzenleme çalışması yürütülen iki bölgede daha hayata geçirileceğini dile getiren Noyan, "Yenişehir'de özellikle Kooperatif Mahallesi'ndeki bütün binalarda bu çalışmayı yürüteceğiz. Çalışmanın kent dokusuna uygun olması için Mimarlar Odası'yla diyalog içindeyiz" dedi. Bina arkalarındaki alanların arka bahçe düzenleme çalışmaları kapsamında parklara dönüştürülmesiyle bu bölgelerdeki emlak fiyatlarında yüzde 30-35'lik bir artış yaşandığına dikkat çeken Noyan, binaların boyanmasıyla bu değerin daha da artacağını savundu.

Tanıtım toplantısına katılan bina yöneticileri, proje hakkında bina sakinlerini bilgilendirdikten sonra çalışmaya başlayabileceklerini belirtti.

(EST-GS-OK-Y)

Kaynak: İHA