Diyarbakır'da Yeni Yıla Kadar Ekmeğe Zam Yapılmayacak

Diyarbakır'da Yeni Yıla Kadar Ekmeğe Zam Yapılmayacak

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır'da Yeni Yıla Kadar Ekmeğe Zam Yapılmayacağını Söyledi

Diyarbakır'da Yeni Yıla Kadar Ekmeğe Zam Yapılmayacak

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Diyarbakır'da yeni yıla kadar ekmeğe zam yapılmayacağını söyledi.

Başkan Ebedinoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun zam yapma yetkisi bulunmadığını ifade ederek, illerde ekmeğe zam yapma yetkisinin esnaf birliklerinde olduğunu bildirdi.

Zam yapma yetkisi olmayan Fırıncılar Federasyonu'nun ekmek zammı ile ilgili bugünkü açıklamasının talihsizlik olduğu ifade eden Ebedinoğlu, şöyle konuştu:

'5362 sayılı yasa uyarınca ekmeğe zam yapma yetkisi esnaf birliklerine aittir. Fırıncılar Federasyonu'nun yüzde 15'i geçmemek üzere ekmeğe zam geleceğine ilişkin açıklaması talihsizliktir. Fırıncılar Odası fiyat belirler ve talep eder. İl birliklerindeki tarife komisyonu bu fiyatı incelemeye alır. Eğer fiyat artışı gerekiyorsa, birlik yönetimi onaylar veya red eder. Bizim şu anda böyle bir çalışmamız ve zam kararımız yok. Fırıncılar Odasından şu ana kadar bize herhangi bir talep gelmemiştir. Şayet böyle bir talep gelse dahi Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak yeni yıla kadar zammı onaylamayız. Yeni yıla kadar ekmek zammına izin vermeyeceğiz.'

(ÖZ-GZA) - DİYARBAKIR

Kaynak: AA