Diyarbakır'da Roj Tv Canlı Yayın Yaptı

Diyarbakır'da Roj Tv Canlı Yayın Yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tarafından Düzenlenen 'Diyarbakır 9'uncu Kültür ve Sanat Festivali'nin Son Gününde PKK'nın Yayın Organı Roj Tv'nin Canlı Yayın Krizi Çıktı.

Diyarbakır'da Roj Tv Canlı Yayın Yaptı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ’Diyarbakır 9’uncu Kültür ve Sanat Festivali’nin son gününde PKK’nın yayın organı Roj TV’nin canlı yayın krizi çıktı.

Festivalin son gününde Dicle Kent Meydanı kapanış konseri yapıldı. Konsere, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Yardımcısı Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Milletvekilleri, Belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. PKK ile Öcalan poster ve flamalarının açıldığı konser sırasında Roj TV’nin canlı yayın yapması krize neden oldu. Diyarbakır polisi canlı yayın aracının yanına giderek görevlilerle görüştü. Bunun üzerine canlı yayın kesilirken, araya Belediye Başkanı Osman Baydemir girdi. Görüşmelerden sonra kriz çözülerek canlı yayın aracı bir süre sonra yeniden devreye girdi.

Türk değil Türkiyeli

Daha sonra sahneye çıkan DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, Başbakan’ın Bingöl’de "Bölgede akan kanın durması için kararlıyız. Ama provokasyonlar yapılıyor" sözlerini eleştirdi. Ayna, şöylekonuştu: "Birlikte ve beraberlik içinde yaşamanın ön koşulu karşılıklı eşitlik, hakların ve özgürlüklerin tanınmasıdır. Sen bensin dediğin zaman birlik ve beraberlik olmaz. Türkiye kavramı olmalı, Türk Milleti değil. Türkiye Ulusu olmalı, Türk Ulusu değil. Türkiyelilik kavramı olmalı, Türk değil. Bunlar değiştiği zaman çözümün yolu açılır"