Diyarbakır'da Otistik Çocuklar Merkezi Açıldı

Diyarbakır'da Otistik Çocuklar Merkezi Açıldı

Diyarbakır'da kurulan İbn-i Sina Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi hizmete açıldı.

Diyarbakır'da Otistik Çocuklar Merkezi Açıldı

Diyarbakır'da kurulan İbn-i Sina Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi hizmete açıldı.

Vali Mustafa Toprak, Süleyman Demirel Kampüsü içerisinde oluşturulan Diyarbakır İbn-i Sina Otistik Çocuklar Eğitim Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, yaklaşık 4 ay öncesinde Diyarbakır Otistik Çocuklar Derneğini ziyaret ettiklerini ve ziyaret sırasında böyle bir merkeze ciddi bir ihtiyaç olduğunu belirlediklerini söyledi.

Otistik çocukların daha önce Milli Eğitim Müdürlüğüne ait okullarda değişik sınıflarda eğitim gördüğünü, bu okullarda özel sınıflar bile oluşturulmuş olsa bu çocukların eğitimi için kalabalık mekanların uygun olmadığını kaydeden Toprak, şöyle dedi:

"Otistik çocuklar eğitim merkezi ile birlikte ortaya çıktı ki bu bölgede bunun gibi bir merkez yok. Devletimizin okullarında sınıflar açılabiliyor ama önemli olan bu çocuklarımızın ve ailelerini rahatlatacak şekilde yaşam kalitelerini arttıracak merkezler oluşturmaktır. Burası 72 öğrenci kapasiteli 9 derslikten ve gerekli ünitelerden oluşuyor. 72 çocuğumuz burada birebir eğitim ve grup eğitimi alacak. Hastalığımızın daha az hafif hissedilmesi, ailelerimizin rahatlatılabilmesi için açılan bu merkezde 3-15 yaş arasındaki otistik çocuklarımız eğitim alacaklar. Uyumlaştırmadan sonra grup eğitimleri de olmak üzere bu faaliyet devam edecek. Diyarbakır'da 250'ye yakın 3 ile 15 yaş arasında otistik çocuğun bulunduğunun ifade ediliyor. Bunların eğitilebilir olanlarını bu merkezlere getirmek istiyoruz."

Merkezin Malatya'dan sonra bölgedeki tek "otistik eğitim merkezi" olduğuna dikkati çeken Toprak, hedeflerinin Diyarbakır'da müstakil bir otistik çocuk eğitim kampüsü oluşturmak olduğunu kaydetti.

Kampüs oluşturulana kadar bu mekanın kullanılacağını kaydeden Toprak, şöyle devam etti:

"Bu merkezin iç donanımı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının katkısı oldu, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız da bahçe düzenlemesi konusunda bize katkı sağladılar. Otistik Derneği üyeleri ve aileler de buradaki faaliyetler ile ilgili bize yön verdiler. Şu anda 33 çocuğumuz burada eğitim görüyor. Okul yeni açıldığı için Milli Eğitim Bakanlığından ilave otistik çocuklara eğitim verecek özel öğretmenlerin de gelmesi gerekiyor. İlk öğretmen alımında buraya yapılacak yeni atamalar yahut diğer illerden nakil olmak üzere öğretmenlerimiz geldiğinde kapasiteyi 72'ye kadar çıkarabileceğiz. Çocuklarımızı iyi anlamak, ona göre bu hizmetleri vermemiz gerekiyor. Bilindiği gibi ilimizde bu tanıları ortaya çıkarabilecek tıbbi merkezlerimizin dışında 5 tane rehberlik araştırma merkezimiz var. Sur ilçemizde yok. Orada da oluşturulması için çalışmalar devam ediyor."

Toprak, 26 okul ile 47 özel rehabilitasyon merkezinde toplam 7 bin 300 çocuğa destek eğitimi verildiğini sözlerine ekledi.

Açılışa, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Süleyman Hamzaoğulları, İl Milli Eğitim Müdürü Zülfü Toman ve Diyarbakır Otizmle Mücadele Derneği Başkanı Mine Onur ile otistik çocukların aileleri katıldı.

- DİYARBAKIR