Diyarbakır'da "Mezopotamya Mücevher Fuarı" Açıldı

Diyarbakır'da "Mezopotamya Mücevher Fuarı" Açıldı

24.04.2015 19:05 | Son Güncelleme: 24.04.2015 19:05
Diyarbakır'da

Diyarbakır'da, "Mezopotamya Mücevher Fuarı" açıldı.

Diyarbakır'da,  "Mezopotamya Mücevher Fuarı" açıldı.

Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odasınca, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen, kuyumculuk, mücevher ve saat alanında üretici, toptancı ve ihracatçı 70 firmanın katıldığı fuarda, 60 kilogram altından yapılan Diyarbakır Surları, 50 kilogram altından yapılan tarihi Dört Ayaklı Minare figürü ile altın kaplamalı ayakkabı, biberon ve emzikler yoğun ilgi gördü.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, açılışta yaptığı konuşmada, fuarda Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yer alan kültürel yapıların eserlere yansımasının görüldüğünü söyledi.

Fuarın bölge ve ülke için önemine değinen Aksoy, şöyle dedi:

"Diyarbakır'da böyle bir fuar ilk kez düzenlendi. Güvenlik konusunun üst noktalarda olduğuna dair algılar var. Diyarbakır dışarıdan görüldüğü gibi bir şehir değil. Diyarbakır diğer şehirler gibi yaşanılabilir ve günlük hayatın sürekli devam ettiği bir kenttir. Bu fuarı, ilimizin dışarıdan görünen algısının da değişmesine katkı sunacak bir organizasyon olarak değerlendiriyorum."

Oda Başkanı Mustafa Akkul ise fuarın uluslararası olduğuna işaret ederek, "Fuara Türkiye, Irak'ın kuzeyi, Irak, İran ve Ermenistan'dan yalnızca sektörde yer alan firmaların temsilcileri katılıyor. Irak'ın kuzeyinden 250 esnaf fuarda yer alıyor. 81 ilimizdeki oda başkanları başta olmak üzere Türkiye'nin her bölgesinden binlerce kişiyi üç gün boyunca Diyarbakır'da misafir ediyoruz. İlk defa ev sahipliği yapacağımız bu fuar Diyarbakır'ın imajına ve bölgenin sektörde prestijine katkı sağlayacak" dedi.

Çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınan, halka açık olmadığı belirtilen fuar, 26 Nisan'a kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title