AK Partili ve BDP'liler arasında Gerginlik
Haberler » Güncel » AK Partili ve BDP'liler arasında Gerginlik - Haber

AK Partili ve BDP'liler arasında Gerginlik

Diyarbakır'da parti bayrağı ve flaması asılması gerekçesiyle BDP ve AK Parti üyeleri arasında çıkan gerginlikte bir kişi yaralandı.

AK Partili ve BDP'liler arasında Gerginlik

'da yaşanan flama asılmasıyla ilgili yaşanan gerginlikle ilgili Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ensarioğlu: "Bayraklarla seçim alınmaz, seçim sandıkta alınır. Sandıkta kendimize güveniyoruz." dedi.Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

SÖZLÜ TARTIŞMA YAŞANDI

Edinilen bilgiye göre, ilçesinde Diclekent Bulvarında yer alan AK Parti seçim bürosunun önündeki kavşağa seçim çalışmaları kapsamında parti bayrağı ve flaması asmak isteyen BDP ve AKP üyeleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

1 KİŞİ YARALANDI

Tartışmanın bıçaklı ve silahlı kavgaya dönüşmesi sonucu bir kişi yaralandı. Yaralı kaldırıldığı hastanede tedavi altına alındı. Olay yerine gelen güvenlik güçleri anonsla iki grubu sağduyuya davet etti.

AK PARTİ ADAYINDAN AÇIKLAMA

AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Galip Ensarioğlu seçim bürosunda yaptığı açıklamada, bu seçimin huzur ve barış içerisinde, gerginlik yaşanmadan geçmesini istediklerini belirtti.

PARTİLİLERE UYARIDA BULUNDUM

Diyarbakır'da BDP'nin yaklaşık 30 seçim bürosu bulunduğunu ifade eden Ensarioğlu, şöyle konuştu: "Bu seçim bürolarının önüne asla AK Parti flamaları asmadık. BDP bayraklarının bulunduğu yerlere kendi bayraklarımızı asmamaya özen gösteriyoruz. Seçim büromuzun önünde bulunan kavşağı arkadaşlarımız süslemeye gittiğinde BDP'den de bazı kişiler kavşağı flamalarıyla süslemek istemiş. Arkadaşlarımız uyarılarda bulunmuş. Kendilerinde de bıçak bulunuyor. Biraz ötede otobüste adamlarını bekletmişler. Onların seçim büromuzun önünü süslemelerini tahmin bile etmezdik. Seçim çalışmalarında partili arkadaşlarımıza, kavgadan, tartışmadan uzak kalmaları ve kendilerine laf edilse bile karşılık vermemeleri konusunda uyarılarda bulundum."

"DİYARBAKIRLILAR ZARAR GÖRÜR"

Yaşanan olayda yaralananlara geçmiş olsun dileğinde bulunan Ensarioğlu, seçime daha uzun bir süre olduğunu, seçimin bu gerginlikle gitmesinin Diyarbakır'a ve partilere zarar vereceğini belirtti.

Ensarioğlu, seçim çalışmaları sırasında sağduyulu olunması gerektiğini vurgulayarak, "Siyasi nezaket ve güzellik içinde bu seçimi geçirmek istiyoruz. Önemil olan bu şehrin bayraklarla süslenmesi değildir. Bayraklarla seçim alınmaz, seçim sandıkta alınır. Sandıkta kendimize güveniyoruz. Hiç bayrak asmasak da olur. Yeter ki bu şehirde kavga ve gürültü olmasın" diye konuştu.

KIŞANAK'TAN AÇIKLAMA

BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak ile eski Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı da olay yerine gelerek bilgi aldı.

Kışanak, burada yaptığı açıklamada, partilerinin bayraklarını asmak isteyen 6 kişiye AK Parti seçim bürosundan gelen elinde silah ve sopa bulunan kişilerin saldırıda bulunduğunu ileri sürdü."Partimize yönelik bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olay sonrasında buraya gelen polisler arkadaşlarımızın uyarılarına rağmen arkalarına kaçan saldırganları gözaltına almamıştır. Gözaltına alınan kişi elinde silah bulunduğu için alınmıştır. Arkadaşlarımızın çok açık tanıklığı var. Sopalarla hazırlıklı gelen 3 kişi silah çekmiştir" diyen Kışanak, bunlardan sadece birisinin gözaltına alındığını savundu.

"PROVEKE ETMEK İSTİYORLAR"

"Bunlardan sadece birisi gözaltına alındı. Belli ki birileri bu seçim sürecini provoke etmek istiyor. Birileri bu kentte huzursuzluk ve çatışma ortamı istiyor. Bunu yapanlar açık ve net bu saldırganlardır. Arkadaşlarımız hepsini tanıyor. Birazdan bu kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunacaklar. Biz bu kentin sahipleriyiz. Bu kent sahipsiz değildir. Diyarbakır halkının seçimdeki tercihi ve iradesi de bellidir. Halkımızın sağduyuya ve sükunet içerisinde provakatörleri ve saldırganları boşa çıkartacak bir yaklaşım içerisinde olacağından eminim. Saldırganları lanetliyor, yaralı arkadaşımıza geçmiş olsun diyorum."

Öte yandan olay yeri inceleme ekipleri de olay yerinde inceleme yaptı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler