Diyarbakır'da eş zamanlı 3 fuar açıldı

Diyarbakır'da eş zamanlı 3 fuar açıldı

Diyarbakır'da eş zamanlı 3 fuar açıldı
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Diyarbakır'da Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş (TÜYAP) tarafından eş zamanlı düzenlenen "Ortadoğu Mobilya ve Dekorasyon Fuarı", "Ortadoğu Gıda Fuarı" ve "Ortadoğu Moda Fuarı"...

Diyarbakır'da Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş (TÜYAP) tarafından eş zamanlı düzenlenen "Ortadoğu Mobilya ve Dekorasyon Fuarı", "Ortadoğu Gıda Fuarı" ve "Ortadoğu Moda Fuarı" düzenlenen törenle açıldı.

Diyarbakır Ergani karayolu 10. kilometresinde bulunan TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen törende konuşan Vali Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'ın Türkiye ekonomisinin ürettiği kamu kaynaklı finansman ile yatırımları gerçekleştirmede aldığı pay itibarı ile Türkiye'nin 5. yatırımını alan il konumunda bulunduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 bakan ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin katılımıyla Kantar Kavşağı'nda toplu yatırımların açılışını Diyarbakırlılarla gerçekleştireceklerini kaydeden Kıraç, yaklaşık 900 trilyon lira harcanarak yapılan bin 211 yatırımın açılışının gerçekleştirileceğini belirtti.

Bu güzel etkinliklere ülkenin 2 önemli sanatçısının da katılacağını dile getiren Kıraç, Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses'in Diyarbakır'a geleceğini bildirdi.

Fuarların bölge için önemli olduğunu, rekabetin arttığı ve yeni teknolojilerin hızla geliştiği günümüzde fuarların büyük önem taşıdığını vurgulayan Kıraç, müşterilerin almak istedikleri her ürünün bütün detaylarını incelemek ve tatmin olmak istediğini, bunun fuarlarla sağlandığını kaydetti.

Fuarların Diyarbakır ve ülke ekonomisine katkısının büyük olduğuna dikkati çeken Kıraç, şöyle devam etti:

"Türk mobilya sektörü ekonominin lokomotif sektörlerinden biridir. Türkiye mobilya sektörü 400 milyar dolarlık dünya mobilya üretiminin 10 milyar dolarlık kısmını içermektedir. Gıda sektörü ise ülke ve bölge için hayati öneme sahiptir. 47 bin çiftçi ailesinin yaşadığı bir coğrafyadayız. Ülkemiz ekonomisinin önemli yapı taşlarından olan gıda sanayi, yatırım, üretim, istihdam yapısı ile ülke ekonomisinin en dinamik sektörüdür.

Son aylarda yaşanan gelişmeler ve değişmelerle ilimizin adı terör ve endişe ile değil böylesi organizasyonlarda sevgi ve barışla anılmaya başladı. İnşallah önümüzdeki yıllarda müzik dinletileri, sanat gösterileri ve edebiyat söyleşilerinin yaşandığı geçmişteki görkemli, kadim Diyarbakır'ı hep birlikte yaşamak için dua edelim ve bunun için çalışalım. Çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcının bölgedeki teşvik sisteminden yararlanarak bölgeye yeni yatırım yapmak için taleplerini görüyoruz. Diyarbakır'ın hedefi ve vizyonu vardır. Diyarbakır yakın bir gelecekte cazibe merkezi haline gelecektir."

- Önümüzdeki yıl 12 fuar açılacak

TÜYAP Diyarbakır Genel Müdürü İlhan Ersözlü de fuar için Irak'ın Kerkük, Musul, Süleymaniye ve Dohuk kentlerinden gelenlerin bulunduğunu, bu yılın son fuar organizasyonu ile bir arada olunduğunu söyledi.

Bu yıl 11 fuar düzenlediklerini, Diyarbakır ve bölgede ekonomiyi canlandırmaya ve ekonomiye destek vermeye devam ettiklerini dile getiren Ersözlü, önümüzdeki yıl da 12 fuarın Diyarbakır'da düzenleneceğini bildirdi.

Giyim, gıda ve mobilya sektörünün bir arada olduğu fuarın açılışını yapacaklarını anlatan Ersözlü, büyük mücadelelerle bugünlere geldiklerine, işlerinin kolay olmadığına dikkati çekti.

"Bu tarz bir fuar ülkemizde hiçbir şehirde yok. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde bile düzenlenemeyen bu fuarları biz tek çatı altında Diyarbakır'da toplamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz" diyen Ersözlü, daha iyi yerlere geleceklerine inandığını dile getirdi.

Fuarlara 100'e yakın firmanın katıldığını bildiren Ersözlü, "Fuara bölgedeki ticarete yön veren firmalarımız katılıyor. Yurtiçi ve yurtdışından önemli misafirlerimiz olacak. İran, Irak, Cezayir ve Ermenistan'dan heyetlerimiz olacak. 27 ilden fuara ziyaretçilerimiz gelecek. Bugüne kadar düzenlediğimiz fuarlarda 500 firma Diyarbakır'da yerini aldı. 250 bin civarında ziyaretçi fuarları gezdi. Önemli firmalar çıkardık. Önümüzdeki yıl da ekonomiye destek sağlayan fuarlarımız açılacak" diye konuştu.

Daha sonra Vali Kıraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Cuma İçten, Oya Eronat, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve Ersözlü fuarların açılışını yaptı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından desteklenen, girişin ücretsiz olduğu fuarlar 14-17 Kasım tarihlerinde 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

-fuarlar

-kıraç

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title