Diyarbakır'da Doğu Roma Eseri Keçi Burcu Turizme Açılıyor
Haberler » Kültür Sanat » Haber

Diyarbakır'da Doğu Roma Eseri Keçi Burcu Turizme Açılıyor

Dünyada Çin Seddi'nden Sonra En Büyük Surları Bünyesinde Bulunduran Diyarbakır, Sahip Olduğu Turizm Potansiyelini Kullanmaya Hazırlanıyor. Tarihi Surlardaki 82 Burçtan Biri Olan Doğu Roma'nın Önemli Eserlerinden Diyarbakır Keçi Burcu Turizme Kazandırılacak.

Diyarbakır'da Doğu Roma Eseri Keçi Burcu Turizme Açılıyor

Dünyada Çin Seddi'nden sonra en büyük surları bünyesinde bulunduran Diyarbakır, sahip olduğu turizm potansiyelini kullanmaya hazırlanıyor. Tarihi surlardaki 82 burçtan biri olan Doğu Roma'nın önemli eserlerinden Diyarbakır Keçi Burcu turizme kazandırılacak. Doğu Roma döneminde 100 metre yüksekliğinde 2 katlı inşa edilen ve Şemsiler (güneşe tapanlar) tarafından kullanılan tarihi burç, GAP kapsamında yeniden düzenlenecek.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı(DTSO), Keçi Burcu'nu GAP Sosyal Destek Programı (SODES) sayesinde yaşayan mekana dönüştürmeye hazırlanıyor. DTSO tarafından SODES kapsamında kültür sanat ve spor başlığı altında onaylanan 'Keçi Burcu'nun Dört Mevsimi Projesi' ile Doğu Roma döneminde tapınak olarak inşa edilen tarihi keçi burcu, sanatsal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Aydın, yaptığı yazılı açıklamada; proje ile burcun iç donanımı için 200 bin TL'lik katkı alacaklarını söyledi. Aydın, tarihi burcun, kültürler arası diyalog etkinlikleri ve Diyarbakır'daki kültür sanat kurumlarının ortak kullanılabileceği bir alan haline getirilmesini hedeflediklerini belirtti. Burcun çevre düzenlemesinin ardından turistik eşyaların tanıtılabileceği, turistlerin ziyaret edebileceği, geleneksel el sanatları ürünlerinin satışının yapılabileceğini anlatan Aydın, "Tarihi yapı bir yandan korunurken, diğer yandan yaşayan bir mekan haline dönüşmüş olacak. Daha önce de zaman zaman bazı etkinliklere ev sahipliği yapıyordu. Ama bu kez süreklilik arz edecek." şeklinde konuştu.

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Benu Sen Mahallesi'nde bulunan burç 100 metre yüksekliğinde inşa edilmiş. Şemsiler (güneşe tapanlar) tarafından yıllarca kullanılan Burç, Selçuklu dönemindeki Diyarbakır surlarına katılmış. Burcu Kültür ve Turizm Bakanlığı 2004 yılında restore etmişti. (CİHAN)