Diyarbakır'da 'Acının İki Yüzü' Fotoğraf Sergisi - Haberler
Haberi Paylaş

Diyarbakır'da 'Acının İki Yüzü' Fotoğraf Sergisi

Temsilci - Haberler | Kültür Sanat
Diyarbakır'da 'Acının İki Yüzü' Fotoğraf Sergisi

Fotoğraf sanatçısı Kamuran Erkaçmaz, "Acının İki Yüzü" adlı fotoğraf sergisi Amed Sanat Galerisi'nde açıldı.

Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nü okuyarak, fotoğraf sanatçılığına ilgi duyan Erkaçmaz, "Acının İki Yüzü" üzerine bir proje oluşturdu. Aynı acıyı yaşayan ailelerin desteğiyle bu projeyi yürüteceğine inandı ve yollara düştü.

Otostop çekerek, 7 ayda 70'e yakın il ve 100'den fazla ilçe gezerek, projeyi gerçekleştirdi. Evlat acısının her coğrafyada karşılığını gören, duyan ve hisseden sanatçı "Bu proje benim projem değildi. Bu proje; benimle görüşen ailelerin, otel paramı ödeyen gazilerin, evinde beni en iyi şekilde ağırlayan işsiz Recep ağabeyin, otostop çekerken beni yolda araçlarına alan tüm insanların, Trabzonlu Fahrettin ağabeyin, birçok farklı şehirdeki üniversite öğrencilerinin kısacası bu proje benim ülke insanımın projesidir" diye ifade ediyor. Sergide onlarca hikayeden seçilen fotoğraflar, ses kayıtları, videolar ve kayıpların kişisel eşyaları yer alıyor.

Küratörlüğünü sinema film yönetmeni Hüseyin Karabey, Sergi Tasarımını Sera Dink, Editörlüğünü Fatmagül Ökten, Metin Aksoy ve Şeyda Direnci'nin yaptığı "Acının İki Yüzü" adlı fotoğraf sergisi Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan Amed Sanat Galerisi'nde açıldı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kültür Bakanı Xalıt Doskî, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ve Kültür ve Turizm Müdürü Cevahir Sadak Düzgün tarafından açılışı gerçekleştirilen sergi, 30 Ocak'a kadar devam edecek.

Açılışta konuşan fotoğraf sanatçısı Kamuran Erkaçmaz, çalışmanın konusunu oluşturan ve daha önce hiç tanımamasına rağmen evlerinde misafir olarak kaldığı ailelere teşekkür etti. Serginin aslında kendilerine bu ülkede halklar arasında her hangi bir sorunun olmadığını gösterdiğini belirten Erkaçmaz, serginin gerilla ve asker ailelerinin desteğiyle gün yüzüne çıktığını ifade etti. Projeye başlarken ekonomik olarak herhangi bir gelirinin olmadığını bildiren Erkaçmaz, çalışma esnasında ailelere misafir olduğunu ve onların desteğiyle bu projeyi tamamladığını sözlerine ekledi. En büyük dileğinin barışın gelmesi olduğunu vurgulayan Erkaçmaz, serginin de barışa hizmet etmesini diledi. Erkaçmaz, "Çalışmada yer alan aileler başka aileler bu yolda canlarını yitirmesinler diye bana destek oldular. Onların durumlarını duyurmamı istediler. Bu sergim umarım barışa katkı sunar. Bundan sonra ne gerilla ne de asker ailelerinin dediği gibi kimse yaşamını yitirmez" dedi.

Artık Herkes Barış İstiyor

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kültür Bakanı Xalit Doskî de Kürt halkının tarihinin acıyla yüklü olduğunu, yapılan projenin acıları duyurma adına çok önemli olduğunu belirterek, sanatçıyı kutladı. Doskî "Burada da görüyoruz ki acıyı yaşayan iki taraf ta artık barış istiyor" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı da Mezopotamya topraklarının tarihinin acıyla yoğrulduğunu bir kez daha gördüklerini belirterek. Sonu olmayan bu kirli savaşta ailelerin evlat acısı yaşadığını, sürgün edildiğini belirterek, "Artık herkes özgürlük ve barış istiyor. Aydın ve sanatçılarımız sayesinde bu topraklarda Kürt, Türk, Arap, Fars, Ezidi, Keldani, Ermeni tüm inançlar ve kültürler bir arada ve kardeşçe yaşayacağı yeni bir yaşamı inşa edeceğiz" diye konuştu.

Temsilci - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500