Diyarbakır'da 936 Köy Korucusu Törenle Emekli Oldu

Diyarbakır'da 936 Köy Korucusu Törenle Emekli Oldu

Diyarbakır'da Terörle Mücadelede 15 Yılını Dolduran 936 Geçici Köy Korucusu Törenle Emekliye Ayrıldı.

Diyarbakır'da 936 Köy Korucusu Törenle Emekli Oldu

Diyarbakır'da terörle mücadelede 15 yılını dolduran 936 geçici köy korucusu törenle emekliye ayrıldı.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde görev yapan ve 15 yılını dolduran geçici köy korucuları için düzenlenen törene; Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ata Kalkan, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İsmet Eroğlu, askeri erkanın yanı sıra emekli olan korucuların aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, geçici köy korucularını özverili çalışmalarından dolayı kutladı.

Bölgede güvenlik huzur ve barış ortamını oluşmasında geçici köy korucuların katkısının büyük olduğunu belirten, Korgeneral Kalyoncu, "Sizler teröre karşı mücadelede her zaman güvenlik güçlerinin yanında oldunuz. Terör örgütüne ve onu destekleyen çevreler korucuları ve ailelerini sürekli hedef alıyorlar. Vatan için yürütülen bu mücadelede köylerini ve yakınlarınızı teröre karşı korumaktan vazgeçmeye zorlarlar. Korucuların işleri bittiğinde bir kenara atılacağını ve hiçbir sosyal haklarının olmayacağını söylerler, işte bugün emekli olurken terör örgütünün beyhude yalan ve karalama kampanyalarına en güzel cevabı vermiş oluyorsunuz. Sizden sonra gelecekler ve halen görevde olan kahraman korucularımız malum çevrelerin beyhude çabalarına hedef olmaya ne yazık ki devam edecektir. Bu çabaların bir işe yaramadığını görmek, bölücü terör örgütü yandaşlarını daha da hırçınlaştırabilir, ancak bizler her türlü hainliğin cansiperane göğsümüzde kırılmaya mahkum edildiğini biliyoruz. El ele huzura güvenliğe işe ve aşa bakıyoruz. Herkesin takip ettiği gibi darbe üzerine darbe yiyen terör örgütü dağılma sürecine girmiştir. Belki yıllar önce hainler var olabilmek için örgüte eleman temini konusunda oldukça rahattılar. Ancak bugün siz değerli korucularımızın büyük katkıları neticesinde bilinçlenen halkımız can çekişen terör örgütüne sırtını dönmüş iğrenç hedeflerini gerçekleştirme peşinde koşan hainleri kendisine hiçbir faydası olmadığını anlamıştır" dedi.

Terör örgütü mensuplarına teslim olmaları çağrısında bulunan Korgeneral Kalyoncu, "Gençlere burdan bir mesajım var. Artık terörle hiçbir yere varılamayacağını gördünüz. Okuyup, çalışıp, hem kendinizin hem de yaşadığınız yerlerin gelişmesine katkıda bulunmak yerine bir hata yaparak eli kanlı terör örgütünün pençesine düşmüş olabilirsiniz, gelin yol yakınken geri dönün. Örgütün sizlere sunduğu yalan vaadlere kanmayın. Bilin ki devletin gücü büyüktür. Bu güce sığının geri dönün ananızla, babanızla sevdiklerinizle yaşamla yeniden kucaklaşın. Devletin bazı yasalarının bilinmemesi terör örgütünün yalan propagandalarıyla bir şekilde katıldıkları kanlı terör örgütünde dönmek ya da dönmemek arasında bocalayan birçok genç olduğunu biliyoruz. Tek yapmaları gereken şey bir an önce gerçekleri görmeleri ve terör örgütünün sonunun olmadığını bilmeleridir. Umarım kendileri için çok geç olmadan dönerler. Terör örgütü çaresizliğin her türlüsünü örgüte katılmada önemli bir motivasyon aracı olarak kullanmaktadır.

Gençlerimiz günlük sorunlarından kaçış için örgüte katılmayı çare olarak görmemeli. Süslü sözlerle, yaldızlı kaplarla sunulan acı şerbete rağbet etmemelidirler" şeklinde konuştu.

Korgeneral Kalyoncu'nun konuşması davetliler tarafından ayakta alkışlanırken, emekliye ayrılan korucular adına Kemal Yalçın, yaptığı konuşmada, "İşte o hainler, okulları yaktı, köylere yol götüren dozerleri yaktılar, köylerimizi bastılar, öğretmenlerimizi öldürdüler, eşikteki beşikteki çoluk çocuğumuzu katlettiler. Bizde elimize devletimizin silahını aldık, bize hain dediler, uşak dediler. Evet biz bu yüce milletin ve devletin uşağıyız tamam da ey hainler siz kimlerin uşağısınız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından emekliye ayrılan köy korucularına teşekkür belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi.

(AŞ-AYŞ-ÖZ-Y)