Diyarbakır'da 1 Milyon Kitap Kapasiteli Kütüphane Kurululuyor

Diyarbakır'da 1 Milyon Kitap Kapasiteli Kütüphane Kurululuyor

Diyarbakır'da 1 milyon kitap kapasiteli kütüphane kurululuyorDiyarbakır'da 1 milyon kitap kapasiteli kütüphane kurululuyorDİYARBAKIR merkez Kayapınar Belediyesi tarafından 1 milyon adet kitap kapasiteli Türkiye'nin en büyük kütüphane kompleksi kuruluyor.

Diyarbakır'da 1 milyon kitap kapasiteli kütüphane kurululuyorDiyarbakır'da 1 milyon kitap kapasiteli kütüphane kurululuyor


DİYARBAKIR merkez Kayapınar Belediyesi tarafından 1 milyon adet kitap kapasiteli Türkiye'nin en büyük kütüphane kompleksi kuruluyor. Üç bölümden oluşan komplekste, çocuk ve oyuncak kütüphanesine Prof. Dr. Aziz Sancar, genç kütüphaneye ise Prof. Dr. Fuat Sezgin'in ismi verilecek. Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Bu yapı yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alana sahip, Türkiye'nin kütüphaneleri arasında en iyisi olacak. Sadece bir bina yapmıyoruz, bir sanat eseri yapıyoruz. Şehir kültürüne uygun bir kütüphane olacak. Sadece Diyarbakır'a değil, bölgeye hitap edecek, çok harika bir kütüphaneyi, hatta onun ötesinde bir sanat eserini, kültür merkezini Diyarbakır'a kazandırıyoruz. 1 milyon adet kitap yerleştirmeyi hedefliyoruz. Ama sadece kitap bırakmak değil, kitap sevgisini de aşılamamız lazım dedi.


Kayapınar Belediyesi'nin sürdürdüğü sosyal projeler kapsamında Türkiye'nin en büyük kütüphanesi Diyarbakır'da kurulacak.10 bin metrekare kapalı alanı olacak kütüphaneye 1 milyon adet kitap yerleştirilecek. Kütüphanenin inşaatında incelemelerde bulunan Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, çocukların daha iyi bir geleceğe hazırlanabilmesi için böylesi bir kütüphaneyi kentte kazandırdıklarını ifade ederek, Burada, Diyarbakır'ın en görkemli, en güzel caddelerinden, halk arasında 75 yol olarak adlandırılan cadde üzerinde Türkiye'nin en görkemli çocuk, oyunca ve genç kütüphanelerinden birini yapıyoruz. Bunu neden yapıyoruz, bizim belediyemizin sloganı 'insana, eğitime, bilgiye, bilime, kültüre, sanata ve fakire dost belediye.' Biz insana çok kıymet veriyoruz. Geleceğimizi şekillendirecek olan, yarınlarımız, umutlarımız olan çocuklarımızı çok seviyoruz. Onların daha iyi bir geleceğe hazırlanabilmesi, bilgiyle, bilimle daha çok kaynaşabilmeleri, daha güzel kütüphanelere sahip olabilmeleri için böyle bir kütüphane yapıyoruz


'DİYARBAKIR'IN MİMARİSİNE UYGUN İNŞA EDİLİYOR'


Kaymakam Balcı, bu yapının 10 bin metrekare kapalı alana sahip, Türkiye'nin en iyi kütüphanelerinden biri olacağını dile getirerek, şöyle konuştu Sadece bir bina yapmıyoruz, bir sanat eseri yapıyoruz. Mimar, mühendis ve ilgililerle görüşüp, kafa yorduk. Bu kütüphaneyi, Diyarbakır'ın mimarisine uygun olarak yapıyoruz. Özellikle Sur mimarisinden esinlenerek, klasik ve modern mimarinin birleşimi tarzında gerçekleştiriyoruz. Şehir kültürüne uygun bir kütüphane olacak. Sadece Diyarbakır'a değil, bölgeye hitap edecek çok harika bir kütüphaneyi, hatta onun ötesinde bir sanat eserini, kültür merkezini Diyarbakır'a kazandırıyoruz. İnşallah 4-5 ay içerisinde bitireceğiz.


AZİZ SANCAR VE FUAT SEZGİN İSMİ VERİLECEK


Aileler de çocuklarıyla birlikte kütüphaneden yararlanacağını anlatan Balcı, kompleksele Nobel ödöllü Aziz Sancar ile Prof. Dr. Fuat Sezgin'in isminin verileceğini ifade ederk, Kütüphane Genel Müdürlüğü ile görüştük. İhtiyaç listesi belirlendi. Aileler, çocuklarıyla beraber gelip ders çalışacakları odalardan, öğretmenlerin çocuklarıyla beraber sınıfa gelip ders çalışacakları odalara kadar, müzik odaları dizayn edildi. Burayı sadece bir kütüphane olarak görmüyoruz. Bu bir sanat eseridir. 1 milyon kitap yerleştirmeyi hedefliyoruz. Ama sadece kitap bırakmak değil, kitap sevgisini de aşılamamız lazım. Çocukları kitapla buluşturmamız lazım. Kitap sevgisini, kitap aşkını onlara tattırmamız lazım. Kütüphanelere isimleri de belirledik. Çocuk ve oyun kütüphanesine, milletimizin yüzakı, milletimizi gururlandıran aynı zamanda bölgemizin çocuğu Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adını vereceğiz. Genç kütüphanesine de İslam bilim ve medeniyetini bir dönem dünyaya yön veren, bilim tarihiyle ilgili karanlıkta kalmış noktaları aydınlatan Prof. Dr. Fuat Sezgin olacak diye konuştu.


KAYMAKAM BALCI, 53 OKULA 500 BİN KİTAP KAZANDIRDI


Kayapınar Belediyesi Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, geçtiğimiz yıl göreve başlamasının sosyal sorumluluk projelerini öncülük haline getirdi. Kaymakam Balcı, 8 anaokulu, 22 ilkokul, 15 ortaokul ve 9 lisede 3 milyon 500 bin TL'nin harcandığı ve 500 bin kitabın yer aldığı 52 adet (Zenginleştirilmiş) Z Kütüphane'yi kazandırdı.

Kaynak: DHA