Diyarbakır CHP'li Tanrıkulu: Öğğretmenleri Tehdit Altında Bırakacak Bu Atama İşleminden...

Diyarbakır CHP'li Tanrıkulu: Öğğretmenleri Tehdit Altında Bırakacak Bu Atama İşleminden...

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Diyarbakır'dan zorunlu görev değişikliği kapsamında başka illere gönderilen öğretmenler ile ilgili konuşurken, "Buradan Diyarbakır'dan Eğitim-Sen'den hükümeti uyarıyorum yarın öbür gün çıkacak olumsuzluğu kimsenin...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Diyarbakır'dan zorunlu görev değişikliği kapsamında başka illere gönderilen öğretmenler ile ilgili konuşurken, "Buradan Diyarbakır'dan Eğitim-Sen'den hükümeti uyarıyorum yarın öbür gün çıkacak olumsuzluğu kimsenin kabul etmeyeceği, olayların sorumlusu bu atama işlemi olacaktır. Bir kez daha gözden geçirilmesini ve öğretmenleri tehdit altında bırakacak bu atama işlemini vaz geçmelerini bekliyoruz"dedi.

"MİLLETVEKİLLERİNE KAYYUM ATANMIŞTIR"

Diyarbakır'a gelen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır iİ Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Hazırladığı son 8 ayın insan hakları ihlal raporunu açıklayan CHP'li Tanrıkulu, Türkiye'nin de çok önemli bir sınavdan geçtiğini vurguladı. Anayasanın olmadığı, giderek yürürlükten kalktığı, meclisin bypas edildiği, OHAL'in sürekli hale getirildiği bir rejim içerisinde olduklarını söyleyen CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu, "Ankara Cumhuriyet Başsavcısı çıkan KHK ile milletvekillerine ve Parlamentoya kayyum olarak atandı. Şuan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı bütün Milletvekilleri bakımından Milletvekilliğinden önce ve sonra işlendiği suçlar bakımından tek yetkili hale getirildi. Böyle bir düzenlemenin parlamentonun kendisiyle ilgili bir düzenlemenin, Milletvekillerinin kendisiyle ilgili bir düzenlemenin parlamentoda değil nezaketen değil doğrudan doğruya hükümet eliyle KHK ile yapmış olması parlamentonun bittiğini ve Türkiye'nin hukuk devletinin hukuk devleti olmaktan çıktığını gösteriyor. Açıklanan kararnameyle Milletvekillerine kayyum atanmış durumdadır. Biz bu ülkeye seven insanlar olarak Türkiye'nin her yerinde tıpkı adalet yürüyüşünde olduğu gibi bunları dile getirmeye ve bu dayanışma ağını genişletmeye devam edeceğiz"dedi.

"HER ÖLÜM, BİZİ BARIŞTAN VE HUZURDAN UZAKLAŞTIRIYOR"

CHP'li Tanrıkulu, Türkiye'de ağır insan hakları ihlalleri yaşandığını ve bunun sürdürülemez olduğunu ifade ederek, "Bir an evvel OHAL'ın kalkması, hukuk devletinin inşası için yol almamız lazım. En önemlisi de kendi iç barışımızı sağlayacak adımların atılması lazım. Bu zulüm düzeni, Türkiye'yi daha fazla kutuplaştırır daha fazla ayrıştırır. Çünkü, her ölüm bizi barıştan, huzurdan uzaklaştırıyor.Umarım Dünya barış günü bu haksızlıkların bu kaygıların giderilmesine bir vesile olur ve yeni bir başlangıç yapılır. Bunun için biz Türkiye'nin her yerinde mücadele etmeye devam edeceğiz"dedi. Basın toplantısından sonra zorunlu görev değişikliği kapsamında il dışana görevlendirilen öğretmenler için Eğitim Sen Diyarbakır 1 No'lu Şubesini ziyarat eden CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, burada yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:

"Bu arkadaşlarımız maalesef siyaset kurumunun linçine yargısız infazına maruz kaldılar. Haklarında her hangi bir yargı kararı bulunmamasına rağmen suçlu ilan edildiler. Bizzat Başbakan, Bakanlar tarafından ve siyasi partiler tarafından örgüt üyesi olmakla suçlandılar. Tek üye oldukları sendikaları olmasına rağmen yasadışı örgüt üyesi olmakla, terör örgütü üyesi olmakla suçlandılar haklarında hiç bir karar yokken. Şimdi de başka bir linç operasyonuyla, tecritle karşı, karşıyayız. Sürgün en ağır en ağır insan hakları ihlallerinden bir tanesidir. İnsanların kendi iradesi dışında her hangi bir yargı kararı olmadan her hangi bir işlem, idari soruşturma olmadan bir yere sürgün edilmesi en ağır insan hakkı ihlallerinden bir tanesidir. Yaşamları güvence altında olmayacak, sosyal çevrelerinden koparılacaklarıdır. Gittikleri yerlerde kutuplaşma bu kez öğretmen kimlikleri üzerinden olacaktır. Bu arkadaşlarımızın gidecekleri yerlerde yaşam hakları da bir tehdit altında olacağı bir ortam yaratılmış oluyor. Bunlar eğer düşünülmemişse buradan uyarıyorum bu zalimlikten derhal hükümetin vazgeçmesi lazım ve bu atama işlemlerinin durdurulması lazım. Hem atandıkları yerler hem de bir çok öğretmen eşin ayrı yerlere tayin edilmesi bu zalimliğin hangi boyutta olduğunu gösteriyor. Buradan Diyarbakır'dan Eğitim-Sen'den hükümeti uyarıyorum yarın öbür gün çıkacak olumsuzluk, kimsenin kabul etmeyeceği, olayların sorumlusu bu atama işlemi olacaktır. Bir kez daha gözden geçirilmesini ve öğretmenleri tehdit altında bırakacak bu atama işlemini vaz geçmelerini bekliyoruz."

SUR'DA İNCELEMELERDE BULUNDU

CHP'li Tanrıkulu son olarak merkez Sur ilçesinde kentsel dönüşüm kapsamında yıkımların gerçekleştiği ve vatandaşların tepki gösterdiği Alipaşa ve lalabey mahallelerine gitti. Burada vatandaşlar ile konuşan CHP'lmi Sezgin Tanrıkulu, "Dostumuz Tahir Elçi'yi bu mirasa sahip çıktığı için kaybettik. Halen belirli yerlere girilmiyor. Bu bulunduğumuz yerde hiçbir çatışma yaşanmadı. Ama buna rağmen bakın savaştan çıkmış bir görüntü var. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, dozer ve TOMA iktidarına dönüşmüştür. Dozer ve iş makineleriyle insanların evini başlarına yıkıyorlar. TOMA'larla insanların demokratik tepkilerini ortaya koymasını engelliyorlar. Bununla toplumsal barışı ve huzuru sağlayamazsınız. Sur'da yaşayanlarla barışık bir proje yürütebilirsiniz"dedi.

Diyarbakır CHP'li Tanrıkulu: Öğğretmenleri Tehdit Altında Bırakacak Bu Atama İşleminden...
Diyarbakır CHP'li Tanrıkulu: Öğğretmenleri Tehdit Altında Bırakacak Bu Atama İşleminden...
Diyarbakır CHP'li Tanrıkulu: Öğğretmenleri Tehdit Altında Bırakacak Bu Atama İşleminden...

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Diyarbakır CHP'li Tanrıkulu: Öğğretmenleri Tehdit Altında Bırakacak Bu Atama İşleminden... - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 12.4.2021 15:02:42. #1.14#
title