Diyarbakır: Bakanlar Aksu ve Eker'in Diyarbakır İncelemeleri

Diyarbakır: Bakanlar Aksu ve Eker'in Diyarbakır İncelemeleri

Selin Vurduğu Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde İncelemelerde Bulunan İçişleri Bakanı Abdulkadir Abdulkadir Aksu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e Brifing Veren İlçe Kaymakamı Hasan Tanrısever, Selde Hayatını Kaybeden 1 Anne ve 2 Çocuğunun Hikayesini Gözyaşları İçinde Anlattı.

Diyarbakır: Bakanlar Aksu ve Eker'in Diyarbakır İncelemeleri

Selin vurduğu Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Abdulkadir Abdulkadir Aksu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e brifing veren İlçe Kaymakamı Hasan Tanrısever, selde hayatını kaybeden 1 anne ve 2 çocuğunun hikayesini gözyaşları içinde anlattı.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'da devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sellerde 17 kişi hayatını kaybetti. Çınar İlçesi'nde 3, Bismil İlçesi'nde ise 14 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi üzerine Diyarbakır'a gelen İçişleri Bakanı Aksu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, felaketin yaşandığı Çınar İlçesi'ne gelerek incelemelerde bulundu. Diyarbakır'dan helikopterle Çınar İlçesi'ne geçen bakanlar, burada ilk olarak İlçe Kaymakamı Hasan Tanrısever'i makamında ziyaret etti. Bakanlara sel felaketi ile ilgili brifing veren Kaymakam Tanrısever; selde Cumhuriyet Mahallesi'nde anne Muhterem Gül'ün, üst katta bulunan yakınlarına su baskınını haber vermek için çıktığı sırada çocukları Reyhan ve Agit Gül'ü aşağıda unuttuğunu, annenin daha sonra dönüp çocuklarını dışarı çıkarmak istediği sırada suya kapılıp çocuklarıyla öldüğünü anlattı. Bu sırada, Kaymakam Tanrıseven gözyaşlarını tutamadı.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır'daki sel felaketiyle ilgili olarak, bundan sonra özellikle yapı izni verirken daha dikkatli olmak gerektiğini belirterek, "Çarpık kentleşmenin bir acı sonucu ile karşı karşıyayız. Tüm kurum personeli büyük bir gayret içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Askeri kuvvetlerimiz, vatandaşlarımızın kurtarılmasında büyük katkı sağladı. Aksi takdirde çok daha üzücü sonuçlara yol açabilirdi. Bu çerçevede dün Çınar'da aşağı mahallerde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtaran askeri personelimize, polisimize ve tüm kurumlarda çalışan görevlilere şükran borçluyuz. Hepsine teşekkür ediyoruz. Yol ve altyapı ile ilgili çalışmalar hızla yapılacaktır. Bundan sonra daha dikkatli olmamız gerekiyor, özellikle yapı izni verirken. Çınar merkezinde herhangi bir sorun yok. Ama olmaması gereken bir yerde sonradan dere yatağında evler yapılmış maalesef. Bakın 10 sene olmaz, 20 sene olmaz ama burası bir dere yatağı ise mutlaka bir gün sel gelecektir. Onu dikkate almamız gerekiyor. En azından bundan sonraki yapılaşmaya izin verilirken, bunlara riayet etmemiz, dikkat etmemiz gerekiyor. Bu şekilde bir acıyı ve tecrübeyi maalesef yaşadıktan sonra çarpık kentleşmenin olumsuz sonuçlarını burada öğrenmiş bulunuyoruz. Bundan sonra inşallah bundan ders alınır ve gerekli tedbirler alınır" diye konuştu.

İçişleri Bakanı Aksu da, vatandaşların yarasını saracaklarını belirterek, "Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Hasar tespit çalışmaları sürüyor. İnşallah süratle neticelenecektir" dedi.

Bakanlar Aksu ve Eker, daha sonra ilçede su baskını nedeniyle zarar gören yerlerde incelemelerde bulundu.

Kaynak: İHA